20220309_154621

۶ نامزد جایزه بهترین فناوری ماهواره­ای سال ۲۰۲۱

باسمه تعالی

بر اساس مطالعات سایت Via Satellite تاثیرگذارترین محصولات و خدمات مرتبط با ماهواره­ها همچون روال هرسال معرفی شدند. برنده جایزه در تاریخ ۳ فروردین ۱۴۰۱ در کنفرانس ماهواره ۲۰۲۲ واشنگتن معرفی خواهد شد.

معیار انتخاب نامزدها پیشرفت قابل ملاحظه­ نسبت به محصول و خدمت پیشین، موفقیت مالی قابل توجه در یک چشم انداز رقابتی یا انعقاد قرارداد با مشتری بوده است که در سال ۲۰۲۱ به طور عملیاتی به بازار معرفی شدند.

 

Astroscale, End-of-Life Services by Astroscale Demonstration (ELSA-d) Spacecraft Platform

شرکت ژاپنی  Astroscale در مارس ۲۰۲۱ محموله دو جزیی ELSA-d را شامل یک ماهواره خدمات دهنده ۱۷۵ کیلوگرمی  و یک ماهواره کوچک ۱۷ کیلوگرمی به عنوان تست ماموریت در مدار قرار داد.

ماهواره خدمت دهنده مجهز به فناوری‌های ملاقات مجاورتی و مکانیزم اتصال مغناطیسی بوده تا اجسام فضایی را پس از عمر عملیاتی از مدار خارج کنند. این دو طی مانورهایی بارها از یکدیگر جدا شده، ماهواره خدمات دهنده مقصود را دنبال کرده، در کنار آن قرار گرفته و با استفاده از مکانیزم­ها به آن متصل شده تا بتواند آن را با خود به جو بیاندازد و نابود کند.

این اولین ماموریت فعال در جهان بود که به نشان دادن توانایی  برای حذف زباله‌های فضایی اختصاص داشت و با تست موفق­آمیز خود،مسیر را برای سرویس دهی به مشتریان هموار کرد.

Capella Space, Capella Console Synthetic Aperture Radar (SAR) Self-Service Tasking Platform

شرکت آمریکایی Capella Space در سال ۲۰۱۶ توسط یک ایرانی به­نام پیام بنازاده با هدف ایجاد یک منظومه ماهواره­ای ۳۶ تایی سنجش از دور با محموله­های راداری SAR تاسیس شد.  برخلاف فن‌آوری‌های سنتی مشاهده زمین ،  SAR توانایی دیدن از میان ابرها، دود و تاریکی شب را دارد. کاپلا با ۸ ماهواره­ای که تاکنون در مدار قرار داده است،  بالاترین وضوح تصاویر SAR در جهان را ارایه میکند.

 Capella ادعا می‌کند که تنها شرکتی است که پورتال آنلاینی تحت عنوان Capella Console را به مشتری برای هدایت و سفارشی­سازی خدمات ماهواره­ای خود ارائه می‌کند. این سرویس در حال حاضر توسط مشتریان حوزه­های نظامی، دفاعی و اطلاعاتی و برخی شرکت­های تجاری استفاده می­شود.

LeoLabs, Costa Rica Space Radar Facility

اگر تاسیسات رادار فضایی شرکت LEOLabs در کاستاریکا نبود، جهان احتمالا در رهگیری اجسام و به خصوص زباله­های فضایی دچار مشکل می­شد. داده‌های ارائه‌شده توسط LeoLabs به سیاست‌گذاران و اپراتورهای ماهواره‌ای این امکان را می‌دهد تا به سرعت به مشکلات احتمالی واکنش دهند. در یک موقعیت احتمالی برخورد ، ایجاد زباله­های فضایی می تواند تعداد زیادی از فضاپیماها و حتی جان فضانوردان را به خطر بیاندازد

هم اکنون چهارمین سایت راداری این شرکت نیز در منطقه­ای استوایی واقع شده است که قابلیت ردیابی اجسام کوچک تا دو سانتی متر را دارا می­باشد. راه اندازی این ایستگاه باعث شد شرکت LEOlabs پوشش خود را برای رصد تمام Inclination های مدار LEO کامل کند.

این رادار همچنین به LeoLabs اجازه می‌دهد تا تجارت خود را با حمایت از طیف گسترده‌تری از مشتریان، از جمله SpaceX و مجموعه Starlink و پرتاب‌های چندگانه توسعه دهد.

QuadSAT, Antenna Calibration Drone System

شرکتQuadSAT  پهپادهایی را توسعه داده که طیف گسترده ای از خدمات تست آنتن و کالیبراسیون را برای ایستگاه­های زمینی ارائه می دهد. این پهپادها می‌توانند آنتن‌ها را بدون توجه به موقعیت مکانی آن‌ها آزمایش کنند وآزمایشی عملیاتی و مقرون‌به‌صرفه را به مشتریان ارائه دهد. تست آنتن در گذشته به دلیل عدم دسترسی جغرافیایی و مالی به چالش کشیده می­شده است. حال این پهپادها می­توانند ایستگاه­‌های زمینی در محیط‌های طبیعی خودشان تست کنند و نیاز به بازسازی شرایط آب‌وهوایی در محیط‌های آزمایشگاهی را از بین می‌برد.

این شرکت تاکنون با دو کمپانی OneWeb در سال ۲۰۲۱ و SES همکاری کرده است.

SpiderOak Mission Systems, OrbitSecure

OrbitSecure یک نرم­افزار امنیت سایبری فضایی مبتی بر بلاک­چین است. این پروتکل مخابرات مدیریت فضاپیما و ماهواره­ها را ایمن می­کند. به­طوری­که فقط اشخاص مجاز بتوانند به ماهواره­ها فرمان داده و تله متری دریافت کنند.

Spaceflight, Sherpa Next-Generation (NG) In-Space Transportation Vehicles

در دهه اخیر با افزایش تعداد شرکت­های ماهواره­ساز، کوچک شدن ابعاد ماهواره­ها و هزینه‌های سنگین پرتاب، شرکت­هایی تاسیس شدند که نقش وسایل نقلیه فضایی را ایفا می­کنند. این شرکت­ها چندین ماهواره با خود حمل کرده و پس از جدایش از پزتابگر، هر کدام را در مدار سفارشی خود قرار می­دهند.

Spaceflight یکی از این شرکت­هاست که قابلیت انتقال مداری را برای قرار دادن ماهواره­ها در مدارهای مختلف در یک پرتاب را پشتیبانی می­کند. این شرکت اولین بار در سال ۲۰۲۱ در ماهواره­بر فالکون ۹ قرار گرفت و فناوری انتقال مداری خود را موفقیت انجام داد و ۱۵ محموله خود را در مدار های خود مستقر کرد. کمتر از ۶ ماه بعد در ژوئن ۲۰۲۱ فناوری پیشران الکترونیکی خود را با قرار دادن ۱۱ محموله دیگر در مدار با موفقیت آزمایش عملیاتی کرد.

تاکنون این حامل فضایی ۵۲ محموله از بیش از ۱۵ مشتری مختلف را در مدار با موفقیت تزریق کرده است.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن