h84THp5RgmpjRfgY3UGV_VS_030122_DGTL_7

۱۰ شرکت ماهواره ای برتر سال ۲۰۲۲

باسمه تعالی

در مقاله‌ای که توسط سایت via satellite منتشر شده، ۱۰ شرکت برتر فضایی در حوزه ماهواره که فعالیت‌هایی مثل ایستگاه‌ها و ترمینال های زمینی، طراحی و ساخت ماهواره، خدمات سنجش از دور و خدمات پرتاب ماهواره دارند، می‌پردازیم.

شرکت اول : AST SpaceMobile

این شرکت یک رویکرد جدید اتخاذ کرده و قصد دارد که ماهواره‌هایی طراحی کند که به صورت مستقیم به موبایل‌های همراه موجود متصل شود و خدمات دهد. یعنی به جای اینکه از یک پایانه مشتری خاص ماهواره‌ای ویا ترمینال های اینترنت پهن‌باند ماهواره‌ای جدا جهت اتصال به ماهواره استفاده شود، این شرکت ماهواره‌ای با نام BlueWalker 3 طراحی کرده است تا مستقیم با گوشی های تلفن موجود بتواند متصل شود.

این شرکت با اپراتورهای شبکه تلفن همراه Rakuten و Vodafone همکاری کرده است تا از طیف فرکانسی و عملکرد این شرکت ها به عنوان یک سرویس رومینگ برای مشتریان خود استفاده کند. این راهکار پتانسیل مناسب را  برای پر کردن شکاف موجود را دارد، زیرا بسیاری از افراد کشورهای در حال توسعه خارج از دسترس شبکه های سلولی هستند و تلفن همراه دارند، اما نمی‌توانند خدمات بگیرند.

در سال ۲۰۲۱ سهام این شرکت به عموم عرضه شد تا از این طریق سرمایه‌ای جذب این شرکت شده و بتواند با استفاده از آن هرچه زودتر خدمات خود را به بازار عرضه کند. اما راه عرضه این خدمت به بازار آنقدر هم راحت نیست!

BlueWalker 3 یک ماهواره مخابراتی آرایه فازی تقریباً ۶۵ متر مربعی است که یکی از بزرگ‌ترین ماهواره ها در این نوع است که می‌تواند در مدار پایین زمین (LEO) مستقر بشود. این شرکت در مورد ماهواره‌ی طراحی شده ، سخت و با رعایت محرمانگی صحبت کرده است و برخی از فعالان صنعت ماهواره شک دارند که این محصول به درستی در فضا باز شود یا اینکه این فناوری همانطور که وعده داده شده بتواند کار کند!

این شرکت بعد از اینکه پرتاب خود را چند ماه به عقب انداخت، تابستان ۲۰۲۲ را برای پرتاب ماهواره خود بااحتمال پرتاب با پرتابگر اسپیس ایکس هدف گذاری کرده است. همچنین درحالیکه فناوری این شرکت اثبات نشده است، این شرکت پتانسیل ایجاد اختلال  در ارتباطات ماهواره‌ای را دارد. بنابراین همه‌ی نگاه ها به پرتاب کلیدی این شرکت در سال ۲۰۲۲ بوده و تنها درصورتی که تکنولوژی space-to-cell و بیزینس مدل (مدل درآمدی) خود را اثبات کند موفق خواهد بود.

شرکت دوم : BlackSky

در بازار پرازدحام ارائه دهندگان تصاویر ماهواره‌ای، شرکت BlackSky گوشه‌ای از بازار را از طریق فعالیت در پایش ماهواره‌ای و پایش از طریق هوش مصنوعی به خود اختصاص داده است. این شرکت تصاویر ماهواره‌ای را با منظومه ۱۲ ماهواره ای خود جمع‌اوری کرده و اطلاعات آن را با منابع اطلاعاتی فضاپایه و داده های اینترنت اشیاء و اطلاعات حسگرهای زمینی ترکیب می‌کند. پلتفرم هوش مصنوعی Spactra  این اطلاعات را پردازش کرده و یکسری اطلاعات خروجی مفید برای مشتریان فراهم می‌کند. این روش می‌تواند یک راه حل نظارتی و پایشی باشد که به عنوان مثال اگر تغییری در محلی روی زمین رخ بدهد، به مشتری سریعا هشدار داده می‌شود.

تمرکز این شرکت بر روی توانایی نرم‌افزار و هوش مصنوعی آن جهت ارائه خروجی ها  و اطلاعات مفید به مشتری است. در مصاحبه ای که با مدیر عامل این شرکت در سال گذشته انجام شد، مدیرعامل این شرکت معتقد بود که شرکت BlackSky بیشتر یک شرکت تجزیه و تحلیل داده است تا یک شرکت فضایی !

این شرکت که در منطقه Herndon  در ایالت Virginia قرار دارد، بازار صنایع دفاعی و اطلاعاتی را هدف گذاری کرده است. این موضوع قراردادهای این شرکت با دولت ایالات متحده آمریکا را در سال ۲۰۲۱ که با دفتر شناسایی ملی، آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی و همچنین در زمینه‌ی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته اطلاعاتی بوده است را حفظ کرد.

شرکت BlackSky سال ۲۰۲۱ را با شتاب زیادی به پایان رساند و تعداد ماهواره‌های کوچک خود را از طریق کمپین پرتاب شرکت Rocket Lab دو برابر کرد و همچنین وضعیت جدید خود را به عنوان یک شرکت سهامی عام بعد از تامین مالی از طریق مدل SPAC (special purpose acquisition company) تثبیت کرد.

این شرکت در سال ۲۰۲۲ یکی از شرکت هایی خواهد بود که باید شاهد آن باشیم که چگونه به عنوان یک شرکت عمومی رشد خواهد کرد و آیا در مسیر رسیدن به فروش ۵۴۶ میلیون دلاری خود در سال ۲۰۲۵ قرار خواهد گرفت یا خیر.

شرکت سوم : Eutelsat

چالش اپراتورهای ماهواره‌ای قدیمی مثل شرکت Eutelsat، تغییر اساسی مسیرشان در عصر مدرن می‌باشد. درحالیکه از نظر تاریخی، تلاش های شرکت  Eutelsat برای تغییر مسیرش به اندازه رقبای او سخت و پر هزینه نبوده  و همچنین این اپراتور اخیرا اقدامات تاثیرگذاری انجام داده است که توجه فعالین صنعت را به خود جذب کرده است.

این شرکت اخیرا Eva Berneke را به عنوان اولین مدیرعامل زن خود منصوب کرد! در یک نگاه، Eva Berneke که در شرکت نرم‌افزاری و فناوری اطلاعات فعالیت داشته است، به یکی از برجسته ترین زنان در صنعت ماهواره تبدیل شده است! این موضوع جالب خواهد بود که ایشان چگونه از این جایگاه به موفقیت‌های جدید دست پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این، شرکت Eutelsat 23 درصد از سهام شرکت OneWeb  را تصاحب کرد که نشان می‌دهد این شرکت به دنبال موقعیت خود در مدارهای غیر از زمین‌آهنگ بوده و این موضوع راه را برای خدمات چندمداری باز می‌کند. به عنوان مثال ماهواره Konnect این شرکت، با هدف کاهش شکاف دیجیتالی و نبود پوشش مخابراتی در آفریقا، راهبرد اینترنت پهن‌باند این شرکت را آغاز کرد که امسال با ماهواره Konnect VHTS جهت پوشش اروپا دنبال خواهد شد. همچنین پرتاب ماهواره کوانتومی با قابلیت تنظیم مجدد این شرکت در سال ۲۰۲۱ یکی دیگر از سال های هیجان انگیز توسعه فنی در حال ساخت بود.

اما نقش شرکت Eutelsat در دنیای جدید ماهواره‌ای هنوز جای سوال دارد. اما به هر حال این شرکت یک انتصاب مدیرعاملی هیجان انگیز را داشته است که می‌تواند نویددهنده‌ی عصر جدیدی برای این شرکت بوده و می‌تواند این شرکت را از یک غول پخش همگانی به یک اپراتور چند وجهی تبدیل کند. بنابراین سال گذشته سال پرحادثه‌ای برای این شرکت بود و جالب خواهد بود که ببینیم چگونه این شرکت از این فرصت بهره خواهد برد؟

شرکت چهارم : GhGSat

شرکت GhGSat استارت‌آپی مستقر در مونترال بوده و ماهواره‌هایی طراحی کرده است که قابلیت اندازه‌گیری انتشار گازهای گلخانه‌ای از تاسیسات صنعتی را داراست. این شرکت بیان کرده است که تکنولوژی ماهواره‌ای این شرکت آنقدر قدرتمند است که می‌تواند گازهای گلخانه ای را از منابعی ۱۰۰ برابر کوچکتر از منابع قابل شناسایی توسط سایر ماهواره‌ها شناسایی کند.

شرکت GHGSat که در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد، اولین محصول خود را به نام Pulse (یک نقشه جهانی رایگان از غلظت متان که هر هفته به روز می‌شود) در اکتبر ۲۰۲۱ راه‎‌اندازی  کرد.

هشت ماه بعد این شرکت، Spectra را که یک پلتفرم نشان‌دهنده انتشار  است را راه اندازی کرد که به مشتریان در تصمیم‌گیری و بهینه‌کردن مدیریت انتشار متان خود کمک می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، این شرکت سرمایه‌گذاری سری B خود را به اتمام رساند و مجموع تامین مالی خود را بیش از دو برابر کرد و به ۷۰ میلیون دلار رساند.

با توجه به اینکه جهان در حال حرکت به سمت یک فاجعه اقلیمی است، صنایع جهانی و دولت‌ها برای تشکیل یک برنامه اقدام، به همه‌ی ابزارهایی که می‌توانند دسترسی داشته باشند، نیاز خواهند داشت. بنابراین شرکت GHGSat نشان‌می‌دهد که چگونه تکنولوژی فضایی می‌تواند نقشی حیاتی در رسیدگی به مسائل اقلیمی و آب و هوایی ایفا کند.

سرمایه‌گذاران بر این باورند که داده‌های ماهواره‌ای برای جهت دادن بازارهای مالی و کاهش هزینه وام برای کشورها و شرکت هایی که انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتری دارند بسیار مناسب است.

شرکت پنجم : Hanwha Systems

به نظر می‌رسد که تمام دنیا درحال سرمایه‌گذاری در مدار لئو می‌باشد. درحالیکه شرکت‌هایی مثل SpaceX و Amazon در صدر اخبار هستند، شرکت دفاعی کره جنوبی با نام Hanwha Systems با برنامه‌های مدار لئوی خود به یکی از شرکت‌های مورد بحث در بخش ماهواره تبدیل شد.

سال پیش، این شرکت قصد خود را برای راه‌اندازی منظومه ماهواره‌ای ۲۰۰۰ تایی اعلام کرد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۵ به صورت عملیاتی بتواند خدمات‌دهی کند. شرکت Hanwha Systems قصد دارد این سیستم را برای خدمات‌دهی به کاربردهای زمینی و دریایی در ابتدا راه‌اندازی کرده و سپس به کاربردهای هوایی و وسایط نقلیه هوایی شهری متصل کرده و پس از آن به سمت اینترنت نسل ۶ برود.

این شرکت با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری به کنسرسیوم مالکیت شرکت OneWeb پیوست و ۸ درصد از سهام آن را مالک شد. با این حال شرکت Hanwha Systems دارایی‌های قابل توجهی در پایانه‌های متحرک ماهواره‌ای و… دارد.

بنابراین این بازیکن آسیایی مطمئناً شرکتی است که باید در این بخش مراقب او بود!

شرکت ششم : HawkEye 360

تمرکز راهبردی شرکت HawkEye 360 بر تهییه داده‌ها و اطلاعات برای بخش دولتی نتیجه داده است و موقعیت منحصربه‌فردی برای تسلط بر حوزه‌ی رو به رشد تحلیل‌های فرکانس‌های رادیویی فضاپایه دارد. این شرکت مستقر در ویرجینیای شمالی در سال ۲۰۲۱ سال مالی سودآوری را به پایان می‌رساند. شرکت HawkEye بیان کرده است که ماهواره‌های نسل بعدی تازه پرتاب‌شده‌ی این شرکت، این امکان را داده است که بیش از ۵۰ میلیون دلار درآمد در قراردادهای جدید از آغاز سال گذشته برای این شرکت  درآمد کسب شود.

این شرکت یک منظومه ماهواره‌ای ۹تایی رو اداره میکنه که کار اون شناسایی، مکان‌یابی و تجزیه‌وتحلیل ارسال‌های رادیویی از میان منتشرکننده‌های مختلف هست. این شرکت در شرف آغاز یک برنامه ۱۸ ماهه پرتاب ماهواره‌های جدیدی هست که به طور قابل ملاحظه‌ای اندازه ناوگانش را افزایش می‌دهد.

شرکت HawkEye با ورود به سال جدید هیچ نشانه‌ی کاهش سرعتی از خود نشان نداده و همچنین در ماه ژانویه، ۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از Leidos به دست آورده تا قابلیت‌های خودش رو در امنیت ملی بالا ببرد. در عوض نیز  Leidos به آرشیو داده‌های فرکانس‌های رادیویی تجاری گسترده‌ای دسترسی پیدا خواهد کرد. این وجوه به صندوق سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری این شرکت اضافه می‌شود که متشکل از سرمایه‌گذاران مختلفی هست که برای رشد داده‌ها و تحلیل‌های این شرکت در آن سرمایه‌گذاری کردند.

بر خلاف رقبای HawkEye در حوزه تصویر برداری و سنجش که از طریق عمومی شدن و ادغام با SPACS سرمایه جمع‌آوری می‌کنند، HawkEye بدون کمک وال استریت پول جمع‌آوری می‌کند و به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از سرمایه‌گذاران آن به دنبال خارج شدن از سرمایه‌گذاری به قصد کسب سود باشند.

شرکت هفتم : Intellian

در صنعت ماهواره‌ی امروزی، پایانه‌های مشتری کوچک خبرهای بزرگی هستند! در آگوست ۲۰۲۱، شرکت Intellian با پرده‌برداری از ترمینال کوچک شبیه به یک کیف کوچک برای شرکت OneWeb، توجه همه را به خود جلب کرد. این پایانه ۲۲ پوند وزن داشته و به عنوان یک پایانه جمع و جور و آسان برای استفاده در نظر گرفته شده است.

شرکت Intellian این پایانه را به گونه‌ای طراحی کرده است تا با اتصال به منظومه ماهواره‌ای OneWeb، اتصال اینترنت را برای جوامع و مشاغل مناطق دور افتاده و حتی اینترنت اشیاء کشاورزی و ایستگاه‌های تحقیقاتی فراهم کند.

Intellian و OneWeb میزان هزینه ساخت هر واحد از این پایانه‌های مشتری را فاش نکرده اند. این نوع آنتن‌های جمع و جور صفحه تخت، ظرفیت این را دارند که از قدرت ماهواره‌های مدار لئو استفاده کرده و رسیدن به اتصال ماهواره‌ای را گسترش دهند.

این یکی از نمونه‌های تطبیق شرکت سخت‌افزاری ماهواره‌ای با تغییرات صنعت فضایی است که در حال رفتن به سمت راه‌حل های چند مداری و استفاده از خدمات ماهواره‌ها در مدارهای مختلف می‌باشد. بنابراین به عنوان مثال شرکت Intellian با منظومه ماهواره‌ای  مدار MEO شرکت SES نیز کار کرده و در حال توسعه مجموعه ای از پایانه‌های مشتری است تا دولت، کشتی‌ها ، صنعت انرژی، معدن و همچنین بخش ارتباطات و مخابراتی  از منظومه‌های ماهواره‌ای مدار MEO بتوانند استفاده کنند.

شرکت هشتم : Spaceflight

شرکت Spaceflight، ارائه دهنده پرتاب چندگانه یا همان مدل  Rideshare (نوعی پرتاب که در آن حجمی از ظرفیت‌ پرتابگر خالی است و پرتابگر در زمانی معین پرتاب می‌شود که شرکت‌های سازنده ماهواره می‌توانند تا قبل از زمان پرتاب، سهمی از این فضای خالی را خریداری کنند) می‌باشد که در سال ۲۰۲۱ به موفقیت بسیار زیادی دست یافت. این شرکت پس از دستیابی به اولین پرتاب نسل جدید وسیله انتقال مداری یا همان OTV با نام Sherpa-FX1 در ژانویه ۲۰۲۱، اولین پیشرانه الکتریکی OTV با نام Sherpa-LTE1 را در کنال وسیله انتقال مداری دوم با نام Sherpa-FX2  با پرتابگر شرکت SpaceX در ماه ژوئن ۲۰۲۱ پرتاب کرد.

در طول سال، این شرکت با تعداد زیادی از مشتریان جدید برای خدمات پرتاب ماهواره و پرتاب‌های Rideshare، قرارداد امضا کرد.  شرکت Spaceflight در حال برنامه ریزی برای چندین ماموریت وسیله نقلیه انتقال مداری یا همان OTV است تا بتواند جوابگوی تقاضای مشتریان جدید این شرکت مانند شرکت‌های GeoJump، انجمن هوافضای ایالت پورتلند، SPiN، Spacemanic، تیم هوافضای دانشگاه تورنتو و سیستم های فضایی Xona  از مدار LEO گرفته تا مدار‌های بین زمین و ماه باشد.

همچنین این شرکت با مشتریان قبلی خود مثل Astrocast، Canon Electronics، Capella Space، HawkEye 360، Orbit Fab، Loft Orbital، NASA، NearSpace Launch و چندین سازمان دولتی فاش‌نشده‌ی ایالات متحده آمریکا، قراردادهای جدید پرتاب امضا کرد.

شرکت Spaceflight به عرضه‌ی دو نسخه جدید از وسیله نقلیه فضایی خود که نام آنSherpa  هست،نزدیک شده. پیشرانه شیمیایی جدید Sherpa-LTC دارای یک زیرسیستم پیشرانه شیمیایی با رانش بالا است که مانورهای سریع در مدار را امکان پذیر می کند و می تواند راه را برای OTV جهت استقرار فضاپیما در مدارهای متعدد در یک ماموریت هموار کند.

این شرکت اخیراً وسیله نقلیه فضایی دو پیشرانه خود را با نام Sherpa-ES معرفی کرد که هدف آن قرار دادن ماهواره‌های کوچک در هر نقطه از فضای بین ماه و زمین و همچنین تزریق به مدارهای low-Lunar ، trans- Lunar  کره‌ی ماه  و مدار GEO  است. این شرکت  قصد دارد وسیله نقلیه فضایی خود را در ماموریت Rideshare پیشرو مدار   GEO پس از اتمام سه فصل سال جاری پرتاب کند.

 

Rideshare به یکی از اصلی‌ترین راه‌های رسیدن ماهواره‌های کوچک به مدار تبدیل شده است و Spaceflight یکی از پیشروها در این زمینه است و به مشتریان خود در اقتصاد ماهواره‌های کوچک کمک می‌کند تا به طور مداوم و به صورت به‌صرفه‌ای به مدار برسند.

 

شرکت نهم : شرکت Terran Orbital

شرکت Terran Orbital برنامه‌های گسترده‌ای برای خودنمایی در صنعت فضایی و سواحل فضایی فلوریدا دارد. این شرکت در حال ایجاد یک مرکز ۶۶۰۰۰۰ فوت مربعی و ۳۰۰ میلیون دلاری در جزیره مریت ایالت فلوریدا در مرکز فرود شاتل فضایی سابق ناسا می‌باشد. این تاسیسات، یکی از بزرگترین تاسیسات تولید ماهواره در جهان خواهد بود، بنابراین این شرکت به صورت جسورانه ای پیش بینی می‌کند که در سال ۱۰۰۰ ماهواره کوچک خواهد ساخت و ۲۱۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

همزمان با این تغییرات، این شرکت از طریق یک SPAC ( یک مدل تامین مالی از طریق شرکت واسط که منتهی به عرضه عمومی می‌شود) با ارزش ۱.۵۸ میلیارد دلار، عرضه عمومی خواهد شد و قصد آن را دارد تا یک منظومه ماهواره سنجشی با قابلیت SAR از طریق شرکت تابعه‌ی خود به نام PredaSAR بسازد.

اما باید بدانیم که بیشتر این صحبت ها روی کاغذ است و باید دید در عمل چگونه رخ می‌دهد!

این شرکت در سال ۲۰۲۰ درآمد ۲۵ میلیون دلاری خود را گزارش کرد و در دهه گذشته بیش از ۸۰ ماموریت را پشتیبانی کرده است. مشتریان این شرکت عبارتند از شرکت Fleet Space، EchoStar، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی و ناسا. این ماموریت ها کامل بوده و شامل خدمات لینک مخابراتی از ماهواره به ایستگاه زمینی (downlink) توسط ۳۲ ایستگاه زمینی این شرکت می‌باشد. Terran همچنین در حال حاضر پلتفرم ماهواره‌ای ۱۵۰ کیلوگرمی LM-50 را تولید می کند.

Terran Orbital بر روی رشد عمده و مستمر در صنعت ماهواره‌های کوچک و ارزان سرمایه گذاری می کند و امیدوار است که سازنده‌ای منتخب برای ماموریت های کوچک تجاری و دولتی باشد.

باید دید آیا این شرکت به وعده شغلی خود در فلوریدا، ارزش آفرینی برای سرمایه گذاران و به قابلیت های تولید سریع در صنعت فضایی عمل خواهد کرد؟

شرکت دهم: Viasat

شرکت Viasat مدتهاست که با زیست‌بوم وسایل نقلیه فضایی خود و همچنین فناوری زمینی خود، یکی از پیشروهای فناوری در صنعت ماهواره محسوب می‌شود.  بنیانگذار این شرکت یعنی مارک دانکبرگ، که بیش از ۳۰ سال در راس آن مدیرعامل بود، یکی از ریش سفیدان این صنعت محسوب می‌گردد. بنابراین با تکلیه بر این میراث گرانبها، Viasat اکنون در آغاز یک فصل جدید هیجان‌انگیز است.

شرکت Viasat با خرید شرکت Inmarsat بزرگترین معامله در بخش ماهواره را در سال ۲۰۲۱ انجام داد. Viasat با تصاحب شرکت Inmarsat و با ترکیب این شرکت‌، قصد دارد در زمینه دریانوردی و هوانوردی و همچنین دولت و مخابرات پهن‌باند خدمات دهی کند.

شرکت Viasat با حضور قوی Inmarsat در انگلستان و همچنین حضور قوی خودش در ایالات متحده آمریکا به یک بازیگر جهانی قوی تبدیل خواهد شد.

Viasat با آماده شدن برای پرتاب برخی از پیشرفته‌ترین ماهواره‌های جهان، یعنی دسته‌ای از ماهواره‌های ViaSat-3، وارد عصر جدیدی می‌شود و می‌تواند پوشش خود را در سراسر جهان گسترش دهد.

بنابراین شرکت Viasat  با ماهواره های جدید خود، مدیرعامل جدید خود و ترکیب تجاری جدید با Inmarsat، مسیر رشد خود را آغاز می کند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن