نگاهی به اولین سفر توریستی به فضا

در راستای عملی شدن برنامه توریسم فضایی، اسپیس ایکس اولین شرکت خصوصی است که چهار شهروند را نه در راستای اهداف نظامی و اکتشافات حرفه‌ای فضایی که برای تفریح به فضا فرستاده است  دراگون(Dragon) پارسال در تاریخ (۲۲ اپریل ۲۰۲۱)  نیز چهار فضانورد را به ایستگاه بین المللی فضا برد. این طور که معلوم است رویای بشر که گردشگری بین سیارات است تا چند دهه‌ی آینده محقق خواهد شد.

“جرد آیزاکمن”، هزینه این پرواز را پرداخت کرده است و این پرواز دو هدف دارد: ۱) جمع‌آوری ۲۰۰ میلیارد دلار برای بیمارستان سنت جود و ۲)مطالعه بر روی چگونگی واکنش بدن مسافران بر ریزگرانش‌ها. همراهان آیزاکمن، هیلی آرسنو(Haley Arceneaux) ، دستیار پزشک در بیمارستان سنت جود، سایان پراکت (Sian Proctor) زمین‌شناس و کارآفرین و کریس سمبروسکی (Chris Sembroski) مهندس داده در صنعت هوافضا هستند.

این فضاپیما در ارتفاع ۵۷۵ کیلومتری مدار زمین بالاتر از تلسکوپ هابل (۵۴۰ کیلومتری) و ایستگاه فضاییISS  (420کیلومتری) قرار داده شد. این ماموریت بانام inspiration4 طی سه روز که از طریق یک شیشه گنبدی شکل با نمایی ۳۶۰ درجه از فضا امکان دیدن اطراف را برای سرنشینان فراهم کرد.

در تاریخ ۱۹ سپتامبر این پرواز در سواحل فلوریدا فرود آمد که نحوه‌ی فرود این پرواز را بررسی می‌کنیم:

۱)مرحله‌ی اول (phasing burn)؛ مرحله‌ای از فرود است که با مجموعه‌ای از مانورها ارتفاع مدار را کاهش می‌دهد و از لحاظ زمانی و مکانی مسیر خود را با محل فرود مورد نظر هم تراز می‌کند. دراگون از آسمان شمال شرق آمریکا جنوبی وارد شد و به سمت ساحل کاناورال حرکت کرد.

۲)در مرحله‌ی‌دوم (Trunk Jettison)؛ به منظور کاهش جرم و صرفه‌جویی در سوخت، مخزن از کپسول دراگون جدا می‌شود.

 3)مرحله‌ی بعد (deorbit burn)؛ دراگون ارتفاع مدار خود را کاهش می‌دهد که تقریبا ۱۲ دقیقه طول می‌کشد

۴)و در مرحله چهارم (re-entry)؛ دراگون با کمک سیستم خودکار خودش ورود به جو زمین را آغاز کرد که گرما و نیروی پسا(drag)  بسیار زیادی را  باید تحمل ‌کند.دمای کپسول تا  3500فارنهایت ( ۱۹۲۶درجه سانتی گراد) بالا می‌رود که بدلیل مواد خنک کننده استفاده شده در ‌پوسته  و تهویه هوا  و پوشش لباس مسافران خنک نگه داشته شده‌اند.

۵)در مرحله بعد  (parachutes deploy)؛دو چتر نجات را در ارتفاع۱۸۰۰۰فوتی(۵.۴کیلومتری) و چهار چتر نجات اصلی را در ارتفاع ۶۵۰۰فوتی (۱.۹کیلومتری) باز کردند که این چترها سرعت دراگون را تا ۶متر بر ثانیه کاهش داد.

۶)و در نهایت با چهار چتر نجات با سرعت ۲۵ کیلومتر بر ساعت (۶متر بر ثانیه )دراگون با خیال راحت در اقیانوس اتلانتیک در سواحل فلوریدا فرود آمد و چترهای خود را به طور خودکار رها کرد. مسافران بعد از یک ساعت با قایق نجات گوسرچر اسپیس ایکس از آب گرفته شدند. هرچند که این سفر بدون مشکل هم نبود، آنها برای ۷ دقیقه ارتباطشان با کنترل ماموریت اسپیس ایکس قطع شد؛ این قطع ارتباط هم به دلیل پوشش پلاسمایی بود که هنگام بازگشت به جو در اطراف دراگون ایجاد شده بود و مانع برقراری ارتباط می‌شد.

البته این پروازها ادامه دار است، این شرکت یک پرواز توریستی دیگر برای ماه ژانویه برنامه ریزی کرده که AX-1 نام گرفته است. شرکت آکسیوم اسپیس (Axiom Space) قرار است توریست‌هارا همراه یک کپسول کرو دراگون به مدت ۸ روز بهایستگاه فضایی بین المللی ببرد.

یکی از اهداف شرکت اسپیس ایکس در این سال‌ها، تمرکز  بر ارسال انسان به مدار برای ناسا در رقابت با بوئینگ است. رقابت اصلی بر سر ملاحظات ایمنی است،  اسپیس ایکس سیستمی را طراحی کرده‌اند که در صورت بروز مشکل امکان فرار آنی را داشته باشد. با نام سیستم گریز از پرتاب((launch escape system شناخته می‌شود که اساسا یک پوشر (pusher) است وسیستم‌های پیشران و موتور‌ها در داخل کپسول مستقر شده‌اند و اگر مشکلی را در موشک تشخیص دهد کپسول را  از خود جدا می‌کند.

منبع: SpsceX, Space news

1 دیدگاه دربارهٔ «نگاهی به اولین سفر توریستی به فضا»

  1. As may be expected, the rate of high Recurrence Score results in our cohort 8 was substantially lower than that observed in cohorts of ER node negative and node positive patients with unspecified histology grade 25 33 1, 5, 9; still, high and intermediate Recurrence Score categories occurred in almost half of our population 46 buy cialis online us Depending on injection area among other things

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن