مصاحبه با مدیرعامل Spire Global، پیتر پلاتزر، توسط سایت via satellite

باسمه تعالی

بیش از یک سال پیش، پیتر پلاتزر، مدیرعامل اسپایر گلوبال، شروع به کار بر روی طرحی کرد تا شرکت را برای عرضه عمومی آماده کند. از آنجایی که مجموعه اسپایر متشکل از بیش از ۱۰۰ ماهواره جمع‌آوری داده‌های فرکانس رادیویی RFبه طور کامل توسعه داده است، منطق پلاتزر بر اساس CapEx نبود، بلکه افزایش اعتماد با مشتریان و افزایش فروش بود.

در ماه مارس، Spire برنامه‌های خود را برای ادغام با شرکت با هدف ویژه تملک  (SPAC) NavSight Holdings اعلام کرد، در معامله‌ای که ارزش شرکت مجموع آن ۱.۶ میلیارد دلار است. انتظار می‌رود این ادغام تابستان امسال بسته شود و NavSight تحت عنوان NSH معامله می‌کند. در این مصاحبه، پیتر پلاتزر، مدیرعامل، در مورد بازار داده‌های RF پیشنهادات فضایی به‌عنوان یک سرویس شرکت و میزان عوامل استخدام در برنامه‌های رشد شرکت صحبت می‌کند.

VIA Satellite: چرا مسیر SPAC را انتخاب کردید؟

پلاتزر: ما حدود ۱۸ ماه پیش در هیئت مدیره یک طرح عرضه عمومی را تصویب کردیم، بنابراین شرکت را برای بازارهای عمومی آماده می‌کردیم.

مشتریان ما – دولت‌ها، شرکت‌های بزرگ – راحت‌تر با یک نهاد عمومی معامله می‌کنند.

این به ما اعتبار و دید بیشتری برای ایجاد اعتماد با مشتری می‌دهد. ما در حال ارزیابی مسیرهای مختلف برای عمومی شدن بودیم: یک لیست شدن مستقیم، یک IPO سنتی، و همچنین مبادلات مختلف.

در آن مقطع زمانی، SPAC چمکی بود برای شخصی با این نیت. طی شش تا نه ماه گذشته، اعتبار بیشتری به مسیر SPAC اضافه شد. پس از بررسی گزینه‌های مختلف – چرا وقتی می‌توانید عمومی شوید و یک شریک فوق‌العاده داشته باشید، فقط عمومی می‌شوید؟ در مورد ما، جک پرلشتاین و باب کلمن هستند. آنها تجربه عملیاتی عمیقی دارند و تجربه شبکه‌ای عمیق در ساخت شرکت هایی با پایگاه‌های مشتری که برای ما بسیار مرتبط است. طی شش تا نه ماه گذشته، اعتبار بیشتری به مسیر SPAC اضافه شد. پس از بررسی گزینه‌های مختلف – چرا وقتی می‌توانید عمومی شوید و یک شریک فوق‌العاده داشته باشید، فقط عمومی می‌شوید؟ در مورد ما، جک پرلشتاین و باب کلمن هستند. آنها تجربه عملیاتی عمیقی دارند و تجربه شبکه‌ای عمیق در ساخت شرکت‌هایی با پایگاه‌های مشتری که برای ما بسیار مرتبط است.

VIA Satellite: شما همچنین اخیراً اعلام کرده‌اید که با شرکای فرانسیسکو تأمین مالی می‌کنید. آیا می‌توانید توضیح دهید که چرا در حین انجام یک SPAC یک معامله مالی انجام دادید؟

پلاتزر: ما با شرکای مالی مختلفی صحبت می‌کردیم و برنامه‌هایی برای تثبیت امور مالی داشتیم، کارهای معمولی که شما برای پاک‌سازی به عنوان بخشی از عرضه عمومی انجام می‌دهید. این روندی بود که ادامه داشت. همه چیز کمی سریع‌تر اتفاق افتاد، بنابراین این دو تامین مالی در حال حاضر بسیار نزدیک‌تر از آن‌چه ما در ابتدا در نظر داشتیم هستند. اما فرانسیسکو پارتنرز و اسکات آیزنبرگ شرکای فوق العاده‌ای هستند و من انتظار دارم که این شروع یک رابطه طولانی مدت با آن‌ها باشد.

VIA Satellite: Spire رشد بسیار بلندپروازانه‌ای را پیش‌بینی می‌کند.  از حدود ۳۶ میلیون دلار در سال گذشته به بیش از ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵. چگونه به این هدف خواهید رسید؟

:Platzer سه عنصر وجود دارد. اولین مورد اندازه بازار موجود و نیاز به انواع محصولاتی است که ما داریم،  Spire با چشم‌انداز ایجاد یک شبکه متصل از ماهواره‌های جمع آوری حس‌گر ساخته شد که داده‌هایی را جمع آوری می‌کند که فقط می‌تواند از فضا گرفته شود تا مشکلات روی زمین را حل کند.

با این تعریف، چیزهایی که ما داریم، از راه دیگری نمی‌توانید بدست آورید. یک شرکت مشاوره جهانی تجزیه و تحلیل دقیقی از بازار آدرس پذیر ما ایجاد کرد و با کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار فرصت بازار، از سفارش ۲۰۰۰۰۰ مشتری منفرد، به دست آورد  بازار گسترده‌ای برای انواع محصولات و خدماتی که ما داریم وجود دارد. این فقط به این دلیل نیست که داده‌ها را در اختیار داریم، بلکه تجزیه و تحلیل و ساختار کاملاً عمودی یکپارچه شرکت را نیز داریم.

مورد بعدی این است که ما دو سه سال است که با آن سرعت رشد کرده‌ایم. ما درک خوبی از نحوه دو برابر کردن تجارت داریم. وقتی فروش، بازاریابی و پشتیبانی مشتری را اضافه می‌کنیم، خط لوله، درآمد، درآمد مکرر و رزرو را افزایش می‌دهد. این یک فرآیند بسیار قابل تکرار است. ما به محصول پیش‌بینی‌شده خود از این نظر نگاه می‌کنیم: چند نفر باید به آن عملکردها اضافه کنیم، چقدر سریع می‌توان آن را افزایش داد، درصد رشد چقدر است، گردش مالی چقدر است؟ بزرگ‌ترین خطر اعدام ما در سمت استخدام است – آوردن استعدادهای مناسب، با فرهنگ مناسب، با سرعت مناسب. و سومین چسبندگی کسب و کار ما است. همه محصولات ما به عنوان یک کسب و کار اشتراک فروخته می‌شوند، که آن را بسیار چسبناک می‌کند. ما ۹۸٪ نرخ ناخالص حفظ را تجربه کرده‌ایم. مشتریان پس از شروع به مشتری شدن، از ما خرید بیشتری می‌کنند . ما شاهد نرخ خالص نگهداری ۱۴۵ درصدی بوده‌ایم. ما انتظار نداریم که همه این اعداد برای پنج سال آینده ثابت بمانند، اما می‌بینید که این اعتماد از کجا می‌آید.

Spire علاوه بر پلتفرم تجزیه و تحلیل، Space-as-a-Service را نیز ارائه می‌دهد. چه نوع فرصتی در اینجا می‌بینید؟

من باید به این موضوع اعتبار بدهم که این همه از کجا آمده است. بزوس و آمازون. یک کسب و کار تجارت الکترونیک ایجاد کرد، زیرساخت فوق العاده‌ای ساخت و به افراد دیگر اجازه داد آن را [از طریق] Amazon AWS اجاره کنند. آن‌ها به مشتریان خود می‌آیند و می‌گویند: “آن‌چه برای ما به اندازه کافی خوب است، ما کاملاً مطمئن هستیم که به اندازه کافی برای شما خوب خواهد بود.” ما هم همین کار را کردیم.

Spire یکی از بزرگترین عملیات داده‌های فضایی در مقیاس عظیم را اجرا می‌کند. ما ۴۰۰۰۰ تماس با ایستگاه زمینی در ماه انجام می‌دهیم، روزی پنج ترابایت داده را پردازش می‌کنیم. ما باید زیرساخت عظیمی ایجاد می‌کردیم. ما می‌دانیم که چقدر سخت است، نه فقط از منظر استقرار فناوری، بلکه از منظر نظارتی. پس چرا ما زیرساخت‌های خود را به افراد دیگر اجاره ندهیم، همانطور که Amazon AWS زیرساخت‌های خود را اجاره می‌دهد؟

– آیا در این مدل، ماهواره را برای مشتری می‌سازید و برای آنها کار می‌کنید تا از طریق پلتفرم شما به داده‌ها دسترسی داشته باشند؟

برای مشتری، آنها به داده‌های خود از طریق یک API به پلتفرم ما دسترسی پیدا می‌‌کنند و کل انبار فضایی پشت آن کاملاً انتزاع می‌شود. اما ما واقعاً برای مشتریان خود ماهواره نمی‌سازیم. ما برای خودمان ماهواره می‌سازیم و آن‌ها را به طور منظم پرتاب می‌کنیم. گاهی اوقات ما فقط یک قطعه سخت‌افزاری را که مشتری به ما می‌دهد اضافه می‌کنیم، آن را به پلت فرم خود می‌چسبانیم و به مدار می‌رود.

منظومه ما بسیار نرم افزاری تعریف شده است، ما ۲۰۰۰۰ ارتقاء نرم‌افزاری را در چهار تا پنج سال گذشته منظومه خود انجام داده‌ایم. زمانی که ما یک ماهواره را بازنشسته می‌کنیم، توانایی بیشتری نسبت به روز اول دارد و بسیار شبیه به تسلا است. مواردی وجود دارد که مشتری نرم افزاری را برای ما ارسال می‌کند که در منظومه موجود آپلود می‌شود و به عنوان یک محموله مجازی اجرا می‌شود. در موارد خاص، یک مشتری آنقدر از یک دارایی استفاده می‌کند که ما فقط محموله‌های مجازی یا فیزیکی مشتری را در جعبه قرار می‌دهیم و به عنوان بخشی از کل منظومه بالا می‌رود.

– آیا فرصت بیشتری برای فروش داده های Spire به عنوان اشتراک به مشتریان می‌بینید یا فروش Space-as-a-Service؟ کدام بخش بیشتر از تجارت Spire را در آینده به خود اختصاص خواهد داد؟

ما چهار کسب و کار داریم، خدمات دریایی، هوانوردی، آب و هوا و فضایی. و شاهد رشد همه آنها تقریباً مشابه هستیم. برای سال ۲۰۲۰، هوانوردی به دلیل کووید با مشکل مواجه شد، اما سه تجارت دیگر تقریباً یکسان بودند. ما فکر می‌کنیم که کسب و کار آب و هوا کمی بزرگتر از یک چهارم خواهد شد، زیرا به بزرگترین چالش طولانی مدتی که بشریت با آن مواجه است [تغییر آب و هوا] رسیدگی می کند. ما مشتاق کمک به بشریت در مدیریت آن هستیم. ما شاهد رشد بسیار قوی – تقریباً دوبرابر – سال به سال در هر چهار کسب و کار هستیم.

– فرصت‌هایی که در مجموعه داده‌های مختلف و سایر صنایع می‌بینید که دوست دارید فراتر از دریا، هوانوردی و آب‌وهوا رشد کنید، چیست؟

یکی از چیزهایی که ما از این معامله هیجان زده هستیم، گسترش فروش، بازاریابی و محصول، و صنایع جدید و عمودی ها و انواع داده‌های جدید است. ما می‌توانیم مواردی را که در نقشه راه ما هستند، جایی که تقاضای مشتریان آتی را می‌بینیم، انتخاب کرده و آن را تسریع کنیم. یک مثال کلاسیک، نظارت بر طیف است، جایی که ما کاملاً در حوزه اصلی تخصص اصلی خود باقی می‌مانیم: سیگنال‌های RF و جمع‌آوری داده‌های RF  با ظهور ۵G و افزایش منظومه  ماهواره‌ای مدار پایین زمین [LEO] برای پهنای باند و حق فرود در کشورهای مختلف، علاقه فزاینده‌ای از سوی تنظیم‌کننده‌ها، آژانس‌های صدور مجوز و اپراتورها برای درک واقعی اینکه چه کسی از چه طیفی استفاده می‌کند، وجود دارد. کی و کجا.

اوایل امسال با تعدادی از تحلیلگران صحبت کردیم که نسبت به ارزش گذاری SPAC ابراز تردید کردند. به کسی که فکر می‌کند Spire بیش ارزش‌گذاری در قیمت  ۱.۶ میلیارد دلار شده است، چه می‌گویید؟

من می‌گویم به داده‌ها نگاه کنید. ارزش واقعی شرکت‌هایی که ۱۰۰% سال به سال رشد می‌کنند و حاشیه ناخالص به سمت محدوده ۹۰% می‌رود و نرخ خالص نگهداری ۱۴۵% دارند، چگونه است؟ آن‌ها تا چهار برابر قیمت اسپایر معامله می‌کنند. اگر می‌خواهید رشد را در یک بازار بزرگ، با حاشیه‌های بالا، در یک کسب‌وکار اشتراکی بسیار تکرارپذیر بخرید، به نظر می‌رسد داده‌ها نشان می‌دهند که به طور کلی، باید چهار برابر بیشتر برای آن رشد بپردازید.

سپس به برخی از شرکت‌های دیگر در صنعت ما نگاه کنید. ما با یک چهارم یا نیمی از آنچه آنها معامله می‌کنند معامله می‌کنیم. نسبت به آن دسته از همتایان که در واقع کسب و کار دارند، ما به طور هدفمند در یک نقطه ورودی بسیار جذاب قیمت گذاری کردیم. فکر نمی‌کنم تایگر گلوبال و بلک راک ما را مجبور به ساخت PIPE 245 میلیون دلاری کنند اگر احساس می‌کردند این فرصت جذابی نیست.

– آیا هم‌افزایی بین نقاط عطفی که در ساخت زیرساخت های خود به دست آورده‌اید و زمان‌بندی عمومی شدن می‌بینید؟

تعدادی از شرکت‌هایی که در صنعت ما عمومی می‌شوند، در مورد سرمایه‌گذاری‌های CapEx قابل توجهی صحبت می‌کنند – ساخت صور فلکی بزرگ‌تر، موشک‌های بزرگ‌تر، راه‌اندازی زیرساخت‌ها. برای ما، انگیزه اصلی اعتماد و اعتبار به مشتریان اصلی خود است. قبل از این معامله، ما عملاً به طور کامل برای سودآوری تأمین مالی شده بودیم. عواید حاصل از این معامله بر فروش، بازار و محصول متمرکز شده است. نه در مورد گسترش زیرساخت ها. که به شدت در بین سرمایه گذاران طنین انداز شد. CapEx در واقع بخش کوچک‌تر و کوچک‌تری از تجارت ما است. ما هیچ ظرفیتی مانند وظیفه، پهنای باند یا راه اندازی نمی‌فروشیم. ما یک بار داده‌ها را جمع آوری می‌کنیم و میلیون‌ها بار آن را می‌فروشیم. زیرساخت ما به طور کامل مستقر است، بنابراین انگیزه اعتماد و اعتبار برای خدمت به مشتریانمان بود.

دیدگاه شما برای تبدیل شدن به یک شرکت عمومی چیست و چگونه می‌تواند بر رهبری شما یا نحوه ارتباط شما در مورد تجارت تأثیر بگذارد؟

از لحظه‌ای که شرکت را با دستمال راه‌اندازی می‌کنید، به برنامه‌ای برای بزرگ شدن فکر می‌کنید، تا یک فرهنگ سازمانی قوی از کنترل‌ها، فرآیندها، شفافیت و مسئولیت‌پذیری داشته باشید. ما همیشه به سمت برتری حرکت کرده‌ایم. عمومی شدن یک تکامل طبیعی از رشد هر چه بیش‌تر، مسئولیت پذیرتر و شفاف‌تر است. و همه این‌ها راحت نیست. مطمئناً ندانیم که دقیقاً چه کاری قرار است در سه ماهه آینده انجام دهیم، مزایایی دارد. برخی افراد می گویند که ذات ذاتی انسان تنبلی است و شما راه‌هایی پیدا می‌کنید که به خودتان کمک کنید تنبل نباشید. شرکت سهامی عام بودن، تنبلی را غیرممکن می‌کند.

جالب خواهد بود که از طریق گزارش‌های فصلی، بینش نسبت به موج جدید شرکت های دولتی داشته باشیم.

این یک مزیت برای سرمایه گذاران عمومی است. طی دو دهه گذشته، سرمایه‌گذاران عمومی کمتر و کمتر به رشد شرکت دسترسی داشتند، از ۱ میلیارد دلار ارزش بازار به ۱۰ میلیارد دلار ارزش بازار. آن‌ها اجازه داشتند حدود ۱۰ میلیارد دلار شرکت کنند. تمام این ارزش آفرینی توسط سرمایه‌گذاران خصوصی قفل شد. این معاملات به سرمایه‌گذار عمومی اجازه می‌دهد تا دوباره در ایجاد ارزش از ۱ تا ۱۰ میلیارد دلار مشارکت کند. من فکر می‌کنم که شرکت‌های قوی‌تر و بهتری ایجاد می‌کند که به همه ذینفعان خدمت می‌کنند. ما کاملاً در حال حرکت به سمت یک محیط همه سهامداران هستیم – مشتریان، محیط زیست، کارمندان و سهام‌داران.

به بالای صفحه بردن