دفتر ملی شناسایی آمریکا قراردادهایی بلندمدت با بخش خصوصی جهت خرید تصاویر منعقد کرد.

 دفتر ملی شناسایی آمریکا (NRO) در اقدامی کم‌سابقه قراردادهای بلندمدت ۱۰ ساله به ارزش میلیاردها دلار با ۳ شرکت Planet،Maxar Technologies  و black sky جهت خرید تصاویرشان منعقد کرد. به‌طوریکه NRO از این قراردادها به‌عنوان “بزرگترین قرارداهای تجاری تصاویر” و “گسترش تاریخی” برای خود در دستیابی هرچه بیشتر به آن‌ها عنوان کرد.

این قراردادها از ۲۲may سال جاری میلادی تا ۱+۵ سال اعتبار داشته و قابلیت تمدید آن به مدت ۵ سال دیگر را دارا می‌باشند. رییس این دفتر با اعلام استراتژی بلندمدت  “buy what we can, build what we must”  برای NRO معتقد است که رویکرد خرید آنچه تجاری‌سازی شده در کنار توانمندی‌های خود آن‌ها را یکپارچه‌تر و منعطف‌تر خواهد کرد.

دفتر ملی شناسایی آمریکا در حقیقت یکی از اعضا انجمن اطلاعاتی ایالت متحده و یکی از آژانس‌های وزارت دفاع است که ماهواره‌هایی با اهداف جاسوسی طراحی و پرتاب می‌کند. حال این دفتر با استفاده از این تصاویر تجاری فاقدطبقه‌بندی می‌تواند به نیازهای بیش از ۰.۵ میلیون کاربر خود در سازمان‌های اطلاعاتی و دفاعی خود پاسخگو باشد و ماموریت‌های چالش‌برانگیزتر و حساس‌تری را راهبری کند.

ارزش قرارداد ۱۰ ساله با Maxar معادل  ۳/۲۴میلیارد دلار است. میلغی که به گفته مدیرعامل این شرکت توانسته است جریان درآمدی ثابت و پایداری را برای توسعه ماهواره‌های  Maxar جاری کند.

Maxar که از سال ۱۹۹۹ با پرتاب اولین ماهواره سنجشی خود با دقت ۸۰cm پا به عرصه پایش زمین گذاشت، توانست در ماهواره‌هایی با نام worldview به دقت تصویر ۳۰cm دست پیدا کند. این شرکت اکنون در کنار ماهواره قبلی خود، در مسیر تحقق تصاویر با رزولوشن ۳۰cm با ۶ ماهواره‌‌ی نسل بعدی خود با نام ز است.

همچنین ارزش این قرارداد برای شرکت blacksky معادل ۱.۰۲ میلیارد دلار است که در نوع خود بزرگترین قرارداد این شرکت به شمار می‌رود. با این مبلغ black sky می‌تواند ظرفیت فعلی ۱۴ ماهواره  با رزولوشن ۱m در مدار خود را با ماهواره های نسل بعدی ارتقا دهد.

قرارداد NRO با شرکت Planet Lab نیز شامل تصاویر ماهواره‌های planetScope، SkySat و نیز نسل بعدی ماهواره‌های این شرکت بنام  Pelican با وضوح بیش‌از ۳۰cm است. همچنین این قرارداد آرشیو تصاویر planet را نیز شامل می‌شود.

NRO پیش از این قراردادهایی برای خرید تصاویر SAR با شرکت‌های Capella space، Airbus، Iceye منعقد کرده بود.

شعار ” buy what we can, build what we must” و رویکرد سازمان NRO در حقیقت پیاده‌سازی سخنان و تذکرات رهبر انقلاب درباره سیاست‌های اصل ۴۴ است. آنکه ” دو بخش خصوصی و دولتی باید به‌هم کمک کنند و مزاحم هم نباشند، مثلا اگر بخش خصوصی می‌تواند کاری را انجام بدهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند، کنار بکشند.

اینکه در کشور ما نیز نهادهای دولتی در صورت وجود پتانسیل و ظرفیت در بخش خصوصی می‌بایست نهایت بهره‌برداری را انجام دهند، اصلی انکارناپذیر است.

در ادامه سخنانی از رهبر معظم انقلاب در این باره را می‌بینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن