ایستگاه زمینی باند UV گروه نوآور امیدفضا

به طور کلی ایستگاه‌های زمینی وظیفه‌ی ارسال و دریافت داده بین زمین و ماهواره را بر عهده دارند. همچنین با توجه به نوع داده، پهنای باند و نوع  آنتن‌های ایستگاه متغیر می‌باشد. در ادامه به بررسی و تحلیل مشخصات ایستگاه زمینی گروه نوآور امیدفضا پرداخته شده است.

این ایستگاه شامل یک سامانه دو درجه آزادی بوده که قابلیت دوران حول دو محور Azimuth و Elevation را دارد. همچنین آنتن‌های این سامانه در باند UHF/VHF و به منظور ارسال فرمان کنترلی و دریافت داده‌های حیاتی و ماموریتی ماهواره طراحی و ساخته شده است.

این سامانه در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ توسط سه گروه مکانیک، کنترل و مخابرات گروه نوآور امیدفضا طراحی و به مرحله ساخت رسید. نمایی از مدل سه‌بعدی کامپیوتری (CAD)  این ایستگاه را می‌توان در شکل زیر مشاهده کرد.

این سامانه دارای یک پایه نگه‌دارنده عمودی و دو شفت افقی است که علاوه بر نگه‌داری سامانه و آنتن‌ها وظیفه‌ی دوران در دو راستای ذکر شده را بر دوش دارند. همچنین نیروی محرک این ایستگاه توسط موتورهایی در دو راستا با مشخصات زیر تامین می‌شود تا این سامانه قابلیت رصد ماهواره‌های مختلف را با دقت کافی داشته باشد.

همچنین این سامانه توسط یک رابط گرافیکی، با توجه به مشخصات مداری ماهواره مورد نظر (TLE) ورودی‌های مورد نظر را دریافت و با انتقال آن به سامانه شروع به رصد آن ماهواره می‌کند.

در نهایت این سامانه در بهار ۱۴۰۱ تجمیع و مورد تست قرار گرفت تا سرانجام این ایستگاه قابل بهره‌برداری شود. در ادامه تصاویری از این سامانه و تبیین قسمت‌های مختلف آن آورده شده است.

ssss

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن