آینده فضا را در ۱۰ گام بشناسیم

NSR ( Northern sky research ) که یک شرکت در زمینه تحقیقات و خدمات مشاوره بازار ماهواره و فضایی است، نگاه دقیقی به ۱۰ موضوع و آینده آن‌ها در صنعت فضا داشته است. در حقیقت این مقاله بسیار کوتاه اما عمیق، فضا و آینده آن را توصیف کرده است.

فضا پیچیده است، اما استفاده از آن باید ساده باشد

در آینده صنعت فضایی، شرکت‌هایی موفق هستند که پیچیدگی استفاده از فضا را کاهش می‌دهند. این شامل همه جنبه‌ها می‌شود – از پایانه‌های کاربر «ساده» مانند دیش‌های استارلینک گرفته تا  مایکروسافت و آمازون که خدمات ابری خود را تا حد امکان به فضا می‌برند. برندگان در دوره بعدی رشد بخش فضایی کسانی خواهند بود که بار پیچیدگی را از دوش کاربر نهایی بردارند.

آنتن‌های تخت و صفحه‌ای همه جا بودند

گفته شده بود امسال با قدم زدن در محل نمایشگاه، آنتن‌های صفحه تخت (FPA) در بسیاری از غرفه‌ها مشاهده می‌شدند. این محصولات از مدل‌های مهندسی فراتر رفته‌اند و وارد مرحله تجاری شده‌اند. با این حال، هزینه‌های تولید و تناسب محصول با بازار امروزه همچنان مبهم باقی مانده است. آیا تعداد محدودی هواپیما،قطار و … در جهان، بازار به اندازه کافی بزرگی است که از این پایگاه فروشندگان بزرگ و متنوع این آنتن‌ها پشتیبانی کند؟ بنظر می‌رسد بازارهای مصرفی این محصولات فقط از طریق یک اکوسیستم بسته قابل تصرف هستند. این برای جامعه رو به رشد تولیدکنندگان پایانه‌های کاربر چه معنایی دارد؟ ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده کلیدی خواهد بود تا ببینیم این بازار چگونه از تولید محدود به جریان اصلی حرکت می‌کند.

امنیت ملی یک فرصت حیاتی بازار است

پیش از شاید اعتقاد اقتصاد تجاری آن بود که شرکت‌ها نباید فقط محصولات نظامی و دولتی ارائه کنند. اما حتی در  satellite 2023 هم شرکت‌ها خدمات بیشتری را برای بهره‌برداری از نظامی‌سازی فزاینده فضا اعلام می‌کنند. از آنجایی که برنامه‌های بزرگ مدار پایین زمین (LEO) در اروپا و چین اعلام می‌شود – برآورده کردن الزامات مشتریان امنیت ملی برای موفقیت این شرکت‌ها بسیار مهم است. آنها هم‌چنین به رویکردهای ساده اهمیت می‌دهند، زیرا به دنبال اضافه کردن خدمات تجاری بیشتر در زیرساخت های خود هستند – برندگان در این‌جا نه تنها به نگرانی‌های امنیت ملی کشوری که در آن فعالیت می‌کنند، رسیدگی می‌کنند، بلکه با تاکید روزافزون بر اتوماسیون نرم‌افزار، دسترسی جهانی و امنیت سایبری مواجه خواهند شد.

استارلینک و کویپر بزرگترین تهدیدها برای مدیران فعلی هستند

جیب‌های پرپول، توانایی مقیاس‌پذیری سریع، استراتژی‌های عمودی، برندسازی و تغییر در پویایی کسب‌وکار می‌تواند منجر به تسلط این دو بازیگر کلیدی بر بازار در مدت زمان نسبتاً کوتاهی شود. اپراتورهای ماهواره، تولیدکنندگان تجهیزات، و ارائه‌دهندگان پرتاب می‌توانند به سرعت شاهد کاهش بازده و سهم بازار باشند، که این امر باعث به خطر افتادن دوام هر یک از بازیکنان می‌شود.

استراتژی مخابراتی برای مقابله با Starlink و Kuiper مورد نیاز است

چگونه با یک غول مبارزه می‌کنید؟ خودت غول شو!!! ادغام با تلکام، مقیاس‌پذیری، دسترسی و هم‌افزایی را امکان پذیر می‌کند که می‌تواند هنگام مواجهه با غول‌ها، در بازار سودمند باشد. برندسازی مخابراتی نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد تا بتوانند با SpaceX/Starlink و Amazon/AWS/Kuiper در بازارهای محلی پابهپا پیش بروند.

هنوز مدل کسب و کار مشخصی برای اتصال مستقیم ماهواره به دستگاه‌ها وجود ندارد

اگرچه از آن به عنوان بزرگ‌ترین فرصت در تاریخ صنعت ماهواره یاد می‌شود، اما یک مدل کسب و کار برنده برای بسیاری از بازیگران مبهم باقی مانده است. پرسش‌های کلیدی بسیاری بی‌پاسخ باقی مانده‌اند، از جمله، بازیگران صنعت ماهواره‌ای چگونه از این سرویس درآمد کسب می‌کنند؟ مشتریان از طیف چه کسانی خواهند بود؟ خدماتی که در کوتاه مدت تنها باند باریک و اینترنت اشیا خواهد بود چقدر قانع کننده است؟ چه کسی هزینه خدمات را پرداخت می‌کند؟ تقسیم درآمد بین اپراتورهای تلفن/شبکه تلفن همراه، تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، اپراتورهای ماهواره و سایر بازیگران زنجیره ارزش چقدر است؟

تا چه ‌مقدار اپراتورها باید به زنجیره ارزش ورود کنند؟

در سال‌های اخیر، ما شاهد روندی به سمت یک‌پارچگی عمودی زنجیره تامین بوده‌ایم، زیرا اپراتورهای ماهواره‌ای به دنبال کنترل عناصر بیش‌تری از زنجیره ارزش، از تولید و راه‌اندازی گرفته تا زیرساخت‌های زمینی و ارائه خدمات هستند. این امر منجر به موجی از ادغام‌ها شده است، زیرا شرکت‌ها به دنبال ایجاد قابلیت‌های خود و گسترش سهم بازار هستند.

همزمان، بازیگران جدیدی وارد بازار می‌شوند، از جمله شرکت‌هایی مانند SpaceX با منظومه Starlink و پروژه Kuiper آمازون. این شرکت‌های تازه‌وارد، صنعت را مختل می‌کنند و شرکت‌های فعلی را به چالش می‌کشند، این اتفاق ممکن است منجر به ادغام‌های بیش‌تری شود، زیرا شرکت‌ها به دنبال حفظ مزیت رقابتی خود هستند.

پرتاب هنوز یک گلوگاه است

هزینه آن‌چنان که صنعت فکر می‌کند کاهش نمی‌یابد و تاخیرها و شکست‌هایی وجود دارد که فشار زیادی را بر این بخش که برای رشد مورد انتظار مهم است، وارد می‌کند.

زباله‌های مداری – نگرانی همیشگی فضا

انباشت زباله‌های مداری به یک نگرانی فزاینده برای صنعت فضایی تبدیل شده است. این صنعت در کل خطرات قابل توجهی را برای ماهواره‌های عملیاتی، فضاپیماهای سرنشین‌دار، ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) و حتی ایستگاه‌های فضایی آینده در بر می‌گیرد. با وجود پیشرفت‌های حاصل شده، پرداختن به این موضوع برای حفظ فرصت‌ها و توسعه فضایی آینده، مستلزم همکاری و نوآوری مداوم در سراسر صنعت است.

همه حضور دارند

گفته می‌شود، حال و هوای جدیدی در SATELLITE2023 با طیف گسترده‌تر از حد معمول از ماموریت‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بسیاری از بازیگران غیرفضایی هم در تلاش برای یافتن و تقویت استراتژی‌های فضایی خود بودند.

1 دیدگاه دربارهٔ «آینده فضا را در ۱۰ گام بشناسیم»

 1. با سلام و احترام
  ضمن سپاس از تلاش امید فضا، این پیام برای خود امید فضا نوشته شده است.
  با کمال احترام و بمنظور ارائه‌ی پیشنهاد، موارد زیر قابل ذکر است:
  ۱) این متن تقریبا بطور کامل ترجمه است و شاید نتوان آن را بعنوان مقاله از امید فضا دانست و اگر بگوییم ترجمه از امید فضا بهتر است.
  ۲) عنوان و مراجع موجود نیست یا در موبایل دیده نمی‌شود. اگر موجود نیست بلحاظ سئو برای خود امید فضا و نیز بلحاظ حقوق معنوی نویسنده اصلی توصیه نمی‌شود.
  ۳) لغت “گام” که در عنوان فارسی مقاله توسط امید فضا بیان شده است شاید مناسب نباشد. این لغت تا حد اطلاع بنده برای مواردی است که توالی داشته باشند. “گام” معادل “پله” یا “مرحله” است نه “مورد”.
  ۴) عنوان متن لاتین، از ۱۰ موردی که NSR براساس مشاهدات خود در “ماهواره ۲۰۲۳” جمع‌بندی کرده است و بیان اثرات آن بر آینده حاکی است، اما عنوان فارسی امید فضا “آینده را در ۱۰ گام بشناسیم” اینطور بنظر می‌رسد که اگر از NSR بپرسیم ۱۰ مورد درخصوص آینده فضا را نام ببرید، همین موارد را بیان کند. به بیان دیگر، احتمالا NSR در پاسخ به این سوال فقط به مشاهدات خود در “ماهواره ۲۰۲۳” تکیه نخواهد کرد و موارد کلی دیگری نیز مدنظر او خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن