منظومه ماهواره ۱۰۰ هزار عددی E-Space، رقیب بلند پرواز Starlink

باسمه تعالی

بازگشت Greg Wyler مدیر عامل اسبق O3B و OneWeb  به عرصه فضایی، این بار با منظومه ۱۰۰ هزار  ماهواره‌ای خبری نیست که بتوان ساده از کنار آن گذشت. او که چهره‌ای شناخته شده در عرصه فضایی دنیا به شمار می‌آید، پس از ورشکستگی شرکت  OneWeb و بازگشت مجدد این شرکت به عرصه رقابت منظومه های ماهواره‌ای مخابراتی،  از تیم مدیریتی این شرکت کنار گذاشته شد.

و حال این فرد در فوریه ۲۰۲۲ یعنی حدود ۲ ماه قبل  با جذب سرمایه ۵۰ میلیون دلاری از Prime Movers Lab با تاسیس شرکت E-Space مجددا پا به عرصه منظومه‌های ماهواره‌ای گذاشت.

وی در ارتباط با شروع سومین شرکت جسورانه خود این طور می‌گوید :«من ماهواره ساز نیستم، من سازنده راه‌حل برای مشکلات هستم. حال اگر شما مسئله را درست ببینید و اهداف را به درسی تعیین کنید، ابزار و تکنولوژی به دنبال شما خواهند آمد.برای  راه‌حلی که ما برای ارتباطات یک‌پارچه،جهانی و قابل تامین دیده‌ایم، ماهواره‌ها بهترین ابزار هستند.»

وی هدف این منظومه ماهواره‌ای را جمع‌آوری داده‌ها از حس‌گرها و دستگاه‌ها، ارتباطات ایمن و مدیریت زیرساخت‌های راه دور بیان کرده است.

E-space هم‌چنین اعلام کرد که قصد دارد شبکه‌های اختصاصی برای شرکت‌ها و دولت‌ها فراهم کند تا نهادها بتوانند با درنظرگرفتن امنیت سایبری بالا به فعالیت خود بپردازند. طبق گفته این شرکت، طرح E-Space، ایمن‌ترین سیستم ماهواره‌ای جهان خواهد بود و برای حفظ این سطح از امنیت، شرکت‌ها و دولت‌ها باید منظومه ماهواره‌ای اختصاصی داشته باشند. اگر یک رایانه داخلی یا محموله در ماهواره وجود داشته باشد، می‌توان آن را هک کرد و اگر هک شد، پیام‌های ارسالی و یا ماموریت ماهواره را تغییر داد. دولت‌ها باید بر روی سیستمی بدون ترافیک سایر کاربران عادی کار کنند، تا در عین امنیت، مقرون به صرفه باشد که این یک فرصت باورنکردنی جدید ایجاد می‌کند.

هنوز برنامه دقیقی از برنامه زمانی طراحی، ساخت و پرتاب این ۱۰۰ هزار  ماهواره این شرکت اعلام نشده است اما طبق گفته مدیرعامل این شرکت، E-Space باید تا سال ۲۰۲۵ به سود دهی برسد، یعنی کمتر از ۳ سال دیگر.

Wyler که در کنار ایجاد یک شبکه ارتباطی جهانی با منظومه ماهواره‌ای، توجه ویژه به موضوع زباله فضایی را دیگر ماموریت این شرکت می‌خواند در مصاحبه‌ای گفته است: «ایجاد پایداری در حوزه فضایی همواره در اولویت‌های من بوده است. ما به نحوی در حال طراحی سیستم‌های خود هستیم تا نه تنها از تولید زباله‌های فضایی جلوگیری کنیم، بلکه در نهایت به طور فعال زباله‌های فضایی را کاهش دهیم تا نسل‌های آینده بتوانند به قدرت فضا دسترسی داشته باشند.»

Wyler  موسس کمپانی‌های نام آشنا و بزرگی همچون O3B و OneWeb بوده است. وی شبکه O3B را در سال ۲۰۰۷ تاسیس کرد. این شرکت به خاطر ” Other 3 Billion” یا “سه میلیارد دیگر” مردم جهان بدون اتصال پهنای باند به صورت O3B نام‌گذاری شد. کمپانی مخابراتی SES در سال ۲۰۱۶ شرکت  O3B را تصاحب کرد و این سیستم اکنون بر روی کاربران سازمانی، به ویژه سفرهای دریایی متمرکز شده است.

در ادامه Wyler در سال ۲۰۱۲ OneWeb را با نام WorldVu تأسیس کرد و اولین مدیر عامل شرکت بود. OneWeb با خروج سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۰ ورشکست شد و شرکت تحت یک کنسرسیوم مالکیت به رهبری اپراتور مخابراتی زمینی مستقر در هند به نام  Bharti Global  و نیز دولت بریتانیا، کمپانی مخابراتی ژئو Eutelsat و شرکت سرمایه‌گذاری  Softbank بازگردانده شد. OneWeb نیز با ماموریت اتصال جهان شکل گرفت و هم اکنون ۴۲۷ ماهواره از   ۶۴۸ ماهواره خود را در مدار قرار داده است.

و اکنون Greg Wyler سومین شانس خود در عرصه ارتباطات فضاپایه با شرکت E-Space امتحان می‌کند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن