منظومه استارلینک به سرعت دانلود خیره کننده‌ای رسیده است!

منظومه استارلینک به سرعت دانلود خیره کننده‌ای رسیده است. این شرکت با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی خود موفق شد میلیون‌ها کاربر را جذب کند، اما در ابتدا امر نتوانست عرضه متناسب با این تقاضا را داشته باشد و این باعث کاهش عملکرد در مناطق با تقاضای بالا، به ویژه در چندین منطقه از آمریکا شد. با این حال، استارلینک در آلمان همچنان پتانسیل واقعی خود را به همه یادآوری می‌کند.

استارلینک در چندین تست سرعت دانلود، از مرز ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه عبور کرده است. تست امروز توسط یکی از کاربران پلتفرم Reddit در یکی از روستاهای آلمان انجام شده است. آزمایش‌های استارلینک در این کشور اروپایی اغلب نتایج قابل‌توجهی را به همراه داشته است که بخشی از آن به دلیل ازدحام کمتر و همچنین نحوه قرارگیری ماهواره‌ها است.

سرعت دانلود ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه در آلمان چیز جدیدی نیست و چندین کاربر در گذشته داده‌های مشابهی را گزارش کرده‌اند. یکی از اولین گزارش‌ها در سال ۲۰۲۱ با سرعت ۵۶۰ مگابیت بر ثانیه منتشر شد.

در تستی دیگر توسط کاربر آلمانی، سرعت دانلود ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه گزارش شد. این تست در ساعات میانی روز که کاربران بیشتری آنلاین هستند و شبکه شلوغ است، انجام شده بود.

پیش از این کاربری از مونیخ – یکی از شهرهای پرجمعیت آلمان – سرعت ۶۴۹ مگابیت بر ثانیه را در توییتر به اشتراک گذاشت که رکورد سرعت گزارش شده این منظومه را شکست.

نتایج امروز تقریباً با بهترین نتایج تست سرعت دانلود مونیخ مطابقت دارد. DankSquared2، کاربر Reddit در اولین آزمایش شاهد بود که سرعت دانلود Starlink  بالای ۵۶۲ مگابیت است. برای اطمینان از اینکه این، یک بار اتفاق نیفتاده است، کاربر دوباره تست سرعت را انجام داد. اقدام دوم، نشان می‌دهد که سرعت دانلود  637 مگابیت بر ثانیه است و تجربه این کاربر تقریباً به نتایج دو سال پیش مونیخ نزدیک بوده است.

با این حال، سرعت آپلود برای بار دوم کاهش یافت. برای تست اول، سرعت ۲۰۸ مگابیت بر ثانیه بوده است، در حالی که سرعت آپلود به ۱۷۷ مگابیت در ثانیه کاهش یافته است.

با توجه به موقعیت ماهواره‌های استارلینک، به نظر می رسد که آلمان برای عملکرد این منظومه بسیار عالی است. با این حال، تجربه این کاربر را بعید است همه کاربران بتوانند تجربه کنند. داده‌های تست دانلود از Ookla نشان می‌دهد که میانگین سرعت دانلود در آلمان تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ تقریباً ۹۴ مگابیت در ثانیه بوده است. طبق گفته Ookla، سرعت سالانه این منظومه ۱۳ درصد کاهش یافته است که این نتایج اثرات ازدحام را نشان می‌دهد.

آخرین پرتاب شرکت SpaceX در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۳ که ۵۶ ماهواره دیگر را به منظومه استارلینک اضافه کرد تا تعداد ماهواره‌های در مدار خود را به بیش از ۴۳۰۰ ماهواره برساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن