نور2

ماهواره نور ۱ و قاصد آن

باسمه تعالی

به مناسبت تزریق موفقیت‌آمیز ماهواره نور۲ به مدار، که با استفاده از ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای قاصد از کویر شاهرود در مدار ۵۰۰ کیلومتری تزریق شد، مروری بر ماهواره قبلی این سری، نور۱، کردیم.

نور۱ اولین ماهواره از سلسله ماهواره‌های نور است که با ماموریت تصویربرداری، ناوبری و هواشناسی توسط سپاه ایران در اردیبهشت ۹۹ به‌وسیله ماهواره‌بر سه مرحله‌ای قاصد به فضا پرتاب شد.

ویژگی‌های ماهواره‌ی نور۱:

در ارتفاع ۴۲۵ کیلومتری در مدار تزریق شد و الان به ارتفاع ۳۵۰ کیلومتری رسیده است.

ماهواره نور هر ۹۳ دقیقه یک بار به دور کره زمین می چرخد و تاکنون بیش از ۱۰ هزار بار به دور کره زمین چرخیده است.

ارسال داده‌های  سیگنالی و تصویری از ماهواره به زمین  

اولین ماهواره ایرانی که طول عمربیش از یک سال دارد.

کاربرد این ماهواره در این است که ایران وارد عرصه شناسایی منطقه شود و منطقه را بشناسد و ناوها و کشتی ها را کامل ترک( ردیابی) کند مثلا در خلیج فارس و دریای عمان. اطلاعات جمع آوری شده توسط آن می‌تواند کاربرد دفاعی و عمومی داشته باشد. علاوه بر این  می‌تواند در مقیاس بزرگ و با دید بسیار وسیع از فاصله ۵۰۰ کیلومتری حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را هم رصد کند.

ماهواره بر قاصد:

اولین ماهواره‌بر سه مرحله‌ای ایران است که سامانه تاکتیکی است یعنی محدود به پرتاب از یک محدوده خاص نیست و از هر زاویه مداری امکان پرتاب را دارد،  در این ماهواره‌بر چابکی سامانه بیشتر شده و از تکنولوژی های بیشتری استفاده می‌کنیم. موتور مرحله اول آن از سوخت مایع به سوخت جامد تغییر می‌کند و البته بهینه‌سازی و سبک‌سازی‌هایی هم صورت خواهد گرفت تا ماهواره‌های سنگین‌تر با ابعاد بزرگ‌تر را در ارتفاع مداری بالاتر قرار دهد. این ماهواره‌بر از بدنه کامپوزیتی سبک تشکیل شده است.

لینک ترک کردن (ردیابی)  ماهواره نور۱

https://www.n2yo.com/satellite/?s=45529

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن