سفر به منظومه‌ی SkySat

باسمه تعالی

روزبه‌روز ماهواره‌های زیادی به قصد تصویربرداری از زمین به فضا پرتاب می‌شوند. برخی از آن‌ها به تنهایی در فضا سفر می‌کنند و برخی دیگر دسته‌جمعی! این‌بار قصد داریم شما را نیز با خودمان به سفری به همراهی یک از همین ماهواره‌های دسته‌جمعی ببریم. برای جا هم نگران نباشید برای همه هست، چون سری ماهواره‌های SkySat شامل ۲۱ ماهواره می‌شود و اولین آن‌ها در نوامبر سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد. مسیر حرکت آن‌ها خورشیدآهنگ و بین ارتفاع‌ ۴۷۵ تا ۵۷۵ کیلومتر متغیر است تا بتوانند تصاویر بهینه از سطح زمین ثبت کنند. تصاویر دریافتی از این ماهواره‌ها در چند محصول به شرح زیر ارائه می‌شود:

  • محصول SkySat Ortho Scene که از نظر رادیومتریکی تصحیح و با مدل رقومی ارتفاعی (DEM) 30 و ۹۰ ‌متری تصحیح‌ هندسی شده‌است.
  • محصول SkySat Visual Ortho Scene دارای تصاویرسه‌باندی رنگی (RGB) تصحیح‌ هندسی‌شده، تلفیق با باند پانکروماتیک و تصحیح رنگ (با استفاده از منحنی رنگ) است.
  • محصول SkySat Pansharpened Multispectral Scene که در ترکیب‌ ۴باندی از محدودۀ مرئی و مادون قرمز نزدیک (BGRN) تصویرسازی شده‌است.
  • محصول SkySat Analytic DN Ortho Scene که دارای ترکیب باندی BGRN، چند طیفی، کالیبره‌نشده اما مقادیر تصحیح‌شده است که جهت حذف اعوجاج‌های ناشی از زمین پردازش شده‌است.
  • محصول SkySat Panchromatic DN Ortho Scene دارای مقادیر تصحیح شده، پانکروماتیک و غیرکالیبره است.
  • SkySat Analytic Ortho Scene محصولات چندطیفی کالیبره‌شده با تصحیح رادیومتریکی و نیز رادیانس محاسبه‌شده توسط سنجنده
  • محصول تلفیقی SkySat که Ortho Collect نام دارد که با ترکیب ۶۰ صحنه از Ortho SkySat شامل (Visual, Pansharpened Multispectral, Analytic DN, Panchromatic DN) در امتداد یک نوار تصویربرداری به قطعات ایجاد شده‌است.

نکتۀ مثبت دیگر علاوه‌بر محصولات متنوع ارائه‌شده توسط این سری ماهواره، قدرت تفکیک مکانی ۵۰ سانتی‌متری آن‌هاست که تصاویر این ماهواره‌ها را برای استفاده در زمینه‌های مختلف سنجش از دوری مانند کشاورزی دقیق و پایش محصولات زراعی، پایش مخاطرات طبیعی ماندد سیلاب، آتش‌سوزی و … کاربردی می‌کند. همچنین متعدد بودن آن‌ها این امکان را فراهم کرده است تا در طول روز چندین بار از قسمت‌های مختلف زمین تصویربرداری شود. بر خلاف اکثر ماهواره‌ها، SkySat  جزء سبک‌ترین ماهواره‌های فضایی دنیا تا به اکنون است!

اما از ویژگی‌های منحصر به فرد آن، امکان ثبت کلیپ‌های ویدیویی تا ۹۰ ثانیه با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه است! ویدیوهایی با وضوح بالا که به گفتۀ برخی منابع می‌توان اشیایی مانند کانتینرهای حمل‌ونقل را نیز در آنها تشخیص داد اما به جهت حفظ حریم شخصی، امکان کندوکاو فعالیت‌های انسانی نیست!

سفر امروز ما به فضا با ماهواره‌های SkySat با این خطوط به پایان می‌رسد با وجود آن‌که سفر با ماهواره‌ها محدودیت زمانی ندارد و شما می‌توانید با سر زدن به سایت‌های دانلود تصاویر ماهواره‌ای، سفرتان را در هر نقطه از زمین ادامه دهید، اما برخی ماهواره‌ها نیز تورهای رایگان برگزار نمی‌کنند و تصاویرشان تجاری و پولی‌ست!  SkySat هم از همین مدل ماهواره‌هاست، امکانات آن مخصوص کشورهای عضو کمیسیون اروپا و سازمان فضایی اروپا (شامل کانادا)ست. همانطور که در ابتدای متن اشاره شد؛ روزبه‌روز به تعداد ماهواره‌ها اضافه می‌شود، شاید روزی برسد که تعداد ماهواره‌ها آنقدر زیاد باشد که تصاویر با قدرت تفکیک مکانی زیر یک متر، به رایگان در دسترس همگان قرار گیرد تا سفر با ماهواره‌ها لذت‌بخش‌تر شود!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن