جذب سرمایه دارنده بزرگترین ناوگان ماهواره‌های سنجشی جهان

شرکت آمریکایی Planet (دارنده بزرگترین منظومه ماهواره‌ای سنجشی جهان) تاکنون پیشگام در استفاده از ماهواره‌های کوچک و ارزان به‌‎خصوص کیوبست‌ها به منظور ارائه تصاویر با دوره تناوب و تکرارپذیری بالاتر نسبت به ماهواره‌های تصویربرداری بزرگ و گران با رزلوشن بهتر بوده است. منظور از دوره تناوب بالا این است که شرکت Planet شاید هر یک ساعت یکبار از تمام نقاط زمین عکس می‌گیرد درحالی که ماهواره‌های بزرگتر و با رزلوشن بالاتر به دلیل اینکه تعدادشان کمتر است ممکن است هر هفته یکبار از تمام نقاط زمین عکس بگیرند.

منظومه ماهواره‌ای Planet در حال حاضر بیش از ۱۵۰ ماهواره مکعبی Dove با رزلوشن ۳ تا ۵ متر و ۲۱ ماهواره SkuSat با رزلوشن نیم متر دارد که درحال اسکن کره زمین هستند.

این نکته را هم فراموش نکنید که اسکن لحظه به لحظه و تصویربرداری با تناوب بالا از زمین این توانایی را به شرکت Planet می‌دهد که با استفاده از  پردازش تصویر و ماشین لرنینگ با تعداد بالای تصاویر، به رزلوشن‌های خیلی بهتر و همچنین تحلیل بهتر تصاویر در زمینه‌های کشاورزی دقیق، آب و انرژی، نظامی و… برسد.

شرکت Planet  در تاریخ ۷ جولای اعلام کرد که قصد دارد با یک قرارداد ۲.۸ میلیارد دلاری به وسیله یک شرکت SPAC تبدیل به سهامی عام شود.

 اما جالب است که بدانیم یک شرکت SPAC چه کاری انجام می‌دهد؟

شرکت   SPAC یا  Special Purpose Acquisition Company شرکت‌هایی هستند که هیچگونه فعالیت تجاری ندارند و صرفا به منظور تامین سرمایه از طریق عرضه عمومی(IPO) تشکیل می‌شوند. هدف اصلی این شرکت‌ها  اکتساب (acquiring) سهام شرکت‌های خصوصی است.پس جالب است که بدانید این شرکت‌ها به غیر از پولی که از عموم جمع‌آوری می‌شود، هیچگونه دارایی دیگری ندارند. عموما جذابیت این شرکت‌ها به دلیل مشارکت سرمایه‌گذاران بزرگ، افراد مشهور و یا افراد متخصص آن صنعت است که بقیه مردم را هم مشتاق می‌کند که در این تامین سرمایه مشارکت کنند.

حالا فهمیدیم که شرکت Planet قصد ندارد که سهام خودش را به صورت خرد خرد، به عموم عرضه کند، بلکه قصد دارد یک پول قلنبه از شرکت SPAC بگیرد! اما مبلغی که به Planet تزریق می‌شود چه مقدار است؟

شرکت Planet اعلام کرده که قصد دارد با گروه فناوری DMY و شرکت IV و یک شرکت SPAC که ۳۴۵ میلیون دلار از طریق عرضه عمومی تامین مالی کرده است ادغام شود که طبق محاسبات آنها ارزش کل این شرکت ادغام شده بعد از ادغام، ۲.۸ میلیارد دلار خواهد بود. همچنین همراه با این ادغام یک سرمایه‌گذار خصوصی، با پرداخت ۲۰۰ میلیون دلار ، قسمتی (شاید حدود ۱۰ درصد) از سهام این مجموعه ادغام شده را مالک خواهدشد.

خلاصه طبق این خبر بعد از کسر و پرداخت هزینه‌ها و بدهی‌ها، حدود ۴۳۴ میلیون دلار دست شرکت Planet را خواهد گرفت!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن