تاریخچه و خدمات شرکت PlanetLabs

باسمه تعالی

شرکت PlanetLabs یک شرکت ساخت ماهواره های سنجشی‌ و تحلیل تصاویر است که در سن فرنسیسکو در سال  2010توسط سه عضو سابق ناسا  Chris Boshuizen, Will Marshall, and Robbie Schingler تاسیس شد.. هدف دو منظومه‌ی آن تصویربرداری روزانه از تمام سطح زمین در کیفیت‌های مختلف برای پایش تغییرات است. تا کنون سه مدل ماهواره‎‌ای dove,skysat, Rapideye را داشتند. ماهواره Dove با رزولون  متری تقریبا ۵ کیلوگرم است و اندازه آن برابر با یک جعبه کفش با اندازه‌ی ۱۰ در ۱۰ در ۳۰ است. نزدیک ۳۰۰ ماهواره از این نوع وجود دارد و ۲۰۰ تای آن فعال است. این ماهواره ساخت همین شرکت است. ماهواره  skysatدر در دو نسل A  و C  و با تعداد ۲۱ تا پرتاب شده است و تصویربرداری آن با رزولوشن بالای ۵۰سانتی متر است. ماهواره‌های نسل C  این شرکت دارای سیستم پیشرانش است که قدرت مانور مداری و تغییر ارتفاع مداری آن را می‌دهد. این ماهواره ساخت گوگل بوده است. منظومه RapidEye در سال ۲۰۰۸  لانچ شد و هر کدام از این ماهواره اندازه یک مینی یخچال هست و با رزولوشن ۵ متر تصویربرداری می‌کند و در مارچ ۲۰۲۰ بازنشسته شد. این ماهواره ساخت  شرکت آلمانی BlackBridge است.

از خدمات این شرکت می‌توان به Planet Monitoring  اشاره کرد که با داشتن ۲۰۰  ماهواره‌ی فعال Dove با رزولوشن بالا می‌تواند هرجای از زمین را پایش کند. این اطلاعات از سال ۲۰۰۹ جمع اوری شده است  و هرروزه نزدیک به ۳۰۰ میلیون کیلومتر مربع از زمین را پایش می‌کند. می‌توان از این خدمات در دسته‌های کشاورزی، شهری، انرژی و زیرساخت و جنگل‌ها استفاده کرد. 

دیگر خدمات این شرکت Planet Basemaps است که با داشتن دو نوع تصویر visual و  surface reflectance تعداد دفعات آپدیت و تصاویر نقشه‌ها را به حداکثر بازدهی رساند و این شرکت ادعا دارد می‌شود با برنامه های کاربردی و تحلیل‌های دقیق با نقشه‌ها از جدیدترین تصاویر در خیلی از مناطق با کمترین خطا استفاده کرد.

Planet Tasking  نیز از خدمات این شرکت به شمار می آید که با وضوح ۵۰ سانتی متری به سازمان‌ها اطلاعاتی در زمان دقیق ارائه می‌کند تا فعالانه نقاط کور را شناسایی ، رویدادها را پیش بینی و به تصمیم بااهمیت بعدی بتوانند اعتماد کنند. با حضور ۲۱ ماهواره skysat، روزانه پنج تا هفت بار امکان تصویربرداری از مناطق مورد نظر را دارند که با توجه به این تعداد تصویربرداری و به روزرسانی‌ها می‌توان اگاهانه اقدامات لازم را انجام داد. . می‌توان از این خدمات در دسته‌های شهری، انرژی و زیرساخت، شناسایی خطرات بالقوه و جنگل‌ها و مزارع استفاده کرد.

می‌توان از دیگر خدمات به Planet Analytic Feeds  اشاره کرد که از هوش مصنوعی برای شناسایی اهداف  مورد نظر از  تصاویر نظارتی و نقشه‌ها(Planet Monitoring, Planet Basemaps) در مقیاس جهانی استفاده کرد این امکان را می‌دهد که با اولویت بندی کردن منابع بتوان با جدیدترین داده‌های موجود تصمیم گرفت و اقدام کرد به عنوان مثال می‌توان با ترکیب هوش مصنوعی اقتصاد کشور هارو از روی مانیتورینگ  بنادر آنها تحلیل کرد.

این شرکت همچنین اپلیکیشن استفاده از خدمات خود را فعال کرده است. این اپلیکیشن یک پلتفرم تصویری و تحلیل داده است که روزانه دسترسی به داده‌های به روز و جامع خود را که توسط ماهواره‌های Dove و Skysat گرفته می‌شود؛ فراهم می‌کند.

با ارائه خدمات به روز و دقیق همچنین می‌توان متغیرهای مهم زمین را که شامل آب، دما و پوشش گیاهی‌ست را، بررسی کرد.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن