بنیانگذار سوارم درمورد آینده استارلینک صحبت می‌کند

باسمه تعالی

شرکت اسپیس ایکس قادر است با بهره‌گیری ازهم‌کاری و هم‌افزایی کسب‌و‌کار‌های مبتنی بر ارتباطات و اینترنت اشیا در سال‌های آتی، محصولاتی جدید را برای استارلینک و سوارم عرضه کند. سارا اسپانجلو، هم‌بنیانگذار سوارم و مدیر عامل سابق این شرکت در گفتگوی اخیر خود، به محصولات جدید شرکت و نحوه عملکرد سوارم به عنوان بخشی از اسپیس ایکس از زمان خرید در سال گذشته، اشاره کرد.

او گفت: “فکر می‌کنم در چند سال آینده، شاهد تحول در انواع محصولاتی خواهید بود که هم استارلینک و هم سوارم ارائه می‌کنند، و خواهید دید که برخی از این همکاری‌ها حتی قوی‌تر ظاهر می‌شوند.”

در ادامه افزود: “اگر در مورد نرخ داده، تأخیر و هزینه صحبت می‌کنید، سوارم و استارلینک در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند. من فکر می‌کنم تصور این که چیزهای بیش‌تری در میان گذاشته شود، طبیعی است.» وی افزود «هنوز قصد ندارم چیزی منتشر کنم.»

اسپانجلو به عنوان نمونه به شرکت‌های کشاورزی، نفت، گاز، حمل‌و‌نقل و دریانوردی اشاره کرد که به اینترنت اشیا و مخابرات، همزمان نیاز دارند. یک شرکت دریانوردی ممکن است از مخابرات برای اتصال افراد روی کشتی به یکدیگر و از اینترنت اشیا برای مسیریابی کشتی‌ها استفاده کند.

او گفت که تیم‌های فروش سوارم و استارلینک قبلاً با ارائه توضیحاتی به شرکت‌هایی که با یک راه‌حل کار می‌کنند و به دیگری نیز نیاز دارند، به یاری یکدیگر آمده‌اند.

عنوان رسمی اسپانجلو، “مدیر ارشد مهندسی ماهواره در اسپیس ایکس” است و وقتی از او می‌پرسند به شوخی می‌گوید: «من واقعاً هرگز نمی‌دانستم این عناوین چه معنایی دارند.» او هنوز گروه سوارم را رهبری می کند، و این مسئولیت ها تغییر چندانی نکرده اند، به جز اینکه او دیگر مجبور نیست برای جمع آوری پول و برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران وقت بگذارد. او همچنین مسئولیت‌ «برنامه‌های جدید مرتبط با استارلینک» را به تازگی بر عهده گرفته است.

«من دوست دارم ارتباط بین مسائل فنی، تجاری و نظارتی را کشف کنم. این بخش‌ها اغلب بسیار پیچیده و درگیرکننده هستند. ما می‌توانیم در مورد چیزهایی که در سوارم موفق بوده‌اند، اطلاعاتی ارائه دهیم، شاید یک استراتژی نظارتی یا استراتژی بازاریابی، یا استراتژی فروش به بازار. من قطعاً یکی از افرادی نیستم که همه تماس‌ها را در استارلینک انجام می‌دهند.»

او با اشاره به تحولات آتی افزود: «من در استارلینک درگیر مسائلی هستم که هنوز آماده صحبت درباره‌شان نیستم.»

سوارم یک شرکت تابعه و تحت مالکیت است که هنوز خدمات خود را با نام تجاری خود انجام می دهد. هنوز هم شبکه مستقل ماهواره‌ها، ایستگاه‌های زمینی و نرم‌افزار خود را دارد و به تولید ماهواره‌های خود درMountain View در کالیفرنیا ادامه می‌دهد. اسپانجلو گفت، اما اسپیس ایکس از طریق ماشین‌ها، فرآیندها و زنجیره تامین خود به ۱۰ برابر شدن تولید سوارم در سال جاری نسبت به سال گذشته کمک کرده است.

بخشی از اسپیس ایکس بودن، به سوارم از نظر دسترسی به پرتاب، ساخت، استخدام و استراتژی نظارتی کمک کرده است. اسپانجلو گفت که سوارم سال گذشته زمانی که توسط اسپیس ایکس خریداری شد، شبکه ای متشکل از ۱۰۰ ماهواره IoT کوچک در مدار داشت و اکنون حدود ۱۶۰ ماهواره دارد.

با تعداد بیش‌تر ماهواره‌ها، از جمله ماهواره‌هایی که در مدارهای حسگر قطبی قرار دارند، سوارم، زمان تأخیر را برای ارسال پیام در شبکه خود به یک ساعت یا کمتر کاهش داده است. اسپانجلو گفت: “این اتفاق، یک جهش بزرگ از نظر انواع و تعداد مشتریانی است که ما می توانیم به آنها خدمات ارائه دهیم.” زمانی که شش ساعت فاصله داشتیم، برای تشخیص آتش‌سوزی جنگلی یا تشخیص قطع غیر قانونی درختان، این تاخیر زمانی اصلا خوب نبود. ما توانستیم تعداد بیشتری از این گونه مشتری‌ها را پیدا کنیم و به افراد بیش‌تری فروش داشته باشیم.”

او گفت که سوارم در ۱۵ کشوری که در آنها فعالیت می کند “صدها” مشتری دارد. این صورت فلکی به طور کامل مستقر شده است و سوارم تنها قصد دارد ۲۴ تا ۳۶ ماهواره را در سال آینده پرتاب کند، که این “صورت فلکی” را حفظ می کند و جایگزین برخی از ماهواره های اولیه می شود که به پایان عمر خود رسیده اند.

اسپانجلو گفت که هدف فروش سوارم برای سال ۲۰۲۳، ده برابر هدف فروش در سال ۲۰۲۲ است و افزود که این احتمالاً ۱۰۰ برابر مشتریانی است که سوارم در حال حاضر دارد. حدود ۸۰ درصد کار، در بخش کشاورزی و نظارت بر محیط زیست است و سایر مشتریان در بخش لجستیک، دریایی و تجهیزات سنگین هستند.

اسپانجلو به Dryad Networks، شرکتی که از اینترنت اشیا برای تشخیص زودهنگام آتش‌سوزی استفاده می‌کند، و Rainforest Connection، که با استفاده از حسگرهای صوتی IoT در جنگل‌های بارانی، قطع غیرقانونی درختان را شناسایی می‌کند، اشاره کرد. اسپانجلو گفت: «این فقط یک حسگر صوتی است، دقیقاً شبیه چیزی که در تلفن خود دارید، که می تواند صوت را تشخیص دهد. آنها این حسگر را در سراسر جنگل های بارانی برزیل پخش می کنند و اگر اره برقی وجود داشته باشد، می توانند آن را شناسایی کرده و هشدار دهند. قطع غیر قانونی درختان، ویرانگر است و همیشه در میلیون‌ها هکتار اتفاق می‌افتد و هیچ‌کس واقعاً آن را پیگیری نمی‌کند. این یک فناوری واقعاً جالب و نسبتاً ساده است.» او علاقه بیشتری به اینترنت اشیا از راه دور، حتی در میان شرکت‌های سنتی که قبلاً به آن فکر نمی‌کردند، می‌بیند.

او گفت: «فکر می‌کنم ارتباطی با کووید وجود داشت، اینکه مردم با بکارگیری دستگاه‌ها به جای بیرون رفتن، راحت‌تر بودند. “شرکت ها به تازگی به دنبال برخورداری بیش‌تر از آگاهی محیطی هستند. برای نمونه، ما باید بر آنچه انجام می‌دهیم نظارت کنیم، کامیون‌هایمان کجا هستند، سیستم‌هایمان چقدر کارآمد هستند و چه اتفاقی در این زمینه می‌افتد.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن