PhotoGrid_Plus_1648627372083

برنده نامزدهای فرد اجرایی و فناوری سال صنعت فضایی دنیا معرفی شدند.

باسمه تعالی

طبق روال هرسال در فروردین ۱۴۰۱ در کنفرانس ماهواره ۲۰۲۲ واشنگتن برنده نامزدهای فرد سال و فناوری سال صنعت فضایی دنیا معرفی شدند. بر این اساس خانم Tina Ghataore، مدیر ارشد تجاری شرکت Mynaric، به عنوان فرد سال و شرکت ژاپنی Astroscale با محصول ELSA-d به عنوان تکنولوژی سال این صنعت، توانستند جایزه را با رای مردمی و کارشناسان از آن خود کنند.

Tina Ghataore

او که یک کهنه­‌کار با تجربه ۲۰ ساله در زمینه ارتباطات و اتصالات هوابرد و ماهواره‌ه­ای است، نقش بسزایی در معاملات شرکت Mynaric  برای تبدیل آن به یک کمپانی غول­ پیکر تجاری داشته است. او توانست در سال ۲۰۲۱ با شرکت‌­هایی چون SpaceLink، Cloud Constellation، Capella Space و Northrop Grumman به عنوان مشتریان ترمینال‌های ارتباطی لیزری خود قراردادهایی را به امضا برساند. همچنین جهت اجرای یک پروژه تحقیقاتی لینک‌های لیزری بین ماهواره‌ای با آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده به توافق رسید. اتحادیه فضایی اروپا نیز جهت سرمایه­‌گذاری بر روی نسل جدید ارتباطات لیزری بین ماهواره ­ای این شرکت را برگزید.

در واقع شرکت Mynaric   یک سازنده فناوری‌های ارتباط لیزری برای ایجاد شبکه­‌های ارتباطی پویا است. محصولات انتقال داده لیزری این شرکت شامل ایستگاه‌های زمینی و ترمینال‌های پروازی با امکان ارسال مقادیر بسیار زیاد داده با سرعت بالا ( تا ۱۰۰Gbps ) در فواصل طولانی ( تا بیش از ۱۰۰۰۰Km ) بین هواپیماها، پرنده­ های بدون سرنشین، ماهواره‌ها با زمین است.

 

Astroscale, End-of-Life Services by Astroscale Demonstration (ELSA-d) Spacecraft Platform

همان­طور که در مقاله قبلی به این فناوری اشاره شد، ELSA-d تحت عنوان یک محموله دوجزئی، اولین ماموریت فعال در جهان بود که به نشان دادن توانایی برای حذف زباله‌های فضایی اختصاص داشت و با تست موفقیت ­آمیز خود، مسیر را برای سرویس دهی به مشتریان هموار کرد.

جمع بندی

انتخاب شرکت Astroscale نشان می­‌دهد جامعه فضایی دنیا نگران تعداد زیاد ماهواره­ های پرتاب شده در چند سال اخیر و به دنبال راهی برای پایدارسازی شرایط زباله­‌های فضایی است. البته در کنار آن فعالیت‌های انتحاری و ضدماهواره نیز می­‌تواند در حاشیه این فناوری برای قدرت نمایی بین کشورها مورد استفاده قرار گیرد. انتخاب فردی از شرکت Mynaric در کنار رقبا سرسختی چون Neil Masterson مدیرعامل OneWeb  و Sara Spangelo مدیرعامل شرکت Swarm، می­‌تواند به نقش پررنگ ارتباطات لیزری به عنوان لینک‌های بین ماهواره­‌ای در آینده نه چندان دور منظومه­‌های ماهواره ­ای اشاره کند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن