بازار ماهواره های مکعبی

اندازه بازار جهانی ماهواره های مکعبی (CubeSat) در سال ۲۰۱۸ ، ۱۵۲میلیون دلار  بوده که پیش بینی می‌شود به 375 میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ برسد با توجه به اینکه نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) با ۱۹.۸۷٪ از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ رشد یابد.
برخی از عواملی که انتظار می رود باعث رشد بازار ماهواره های مکعبی (CubeSat) شود تمرکز روز افزون بر کاهش هزینه های مأموریت و همچنین افزایش تقاضا برای ماهواره های مکعبی (CubeSats) در کاربری های مربوط به مشاهده زمین ، ارتباطات و علم و فناوری است. کشورهای مختلف به دلیل کم هزینه بودن و مدت زمان کوتاه توسعه با استفاده از تجهیزات استاندارد اثبات شده بر توسعه ماهواره های مکعبی (CubeSats) تمرکز کرده اند. بخش ۳U  به دلیل افزایش تقاضا برای مشاهده زمین و علم و فناوری و برنامه های آموزشی بیشترین سهم بازار CubeSat را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است. باتوجه به روند بازار و فعالیت های انجام شده و افزایش تقاضا پیش بینی میشود که تعداد ماهواره های قرار گرفته در مدارافزایش یابد.

بر اساس اندازه ، بخش ۳U بیشترین سهم بازار CubeSat را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد. ماهواره های مکعبی ۳U را می توان در کاربری های مختلفی از جمله مشاهده زمین و نظارت بر ترافیک ، هواشناسی ، علم و فناوری و آموزش ، تحقیق و اکتشاف ، نقشه برداری و ناوبری ، و نظارت و امنیت بکار برد. ماهواره های مکعبی  3Uمی توانند بار بیشتری در مقایسه با ماهواره های مکعبی ۲U داشته باشند و برای مأموریتهایی که نیاز به کاربری های متعدد دارند ترجیح داده می شوند. جرم بزرگتر آن باعث عمرطولانی تر آن ها می‌شود زیرا در مقابل اب هوای سخت فضا  مدت بیشتری طول می کشد تا نابود شوند. باتری های بزرگتر ، پنل های خورشیدی و سیستم های پیشرانه بهتر به ماهواره های مکعبی ۳U کمک کرده اند تا در مأموریت های طولانی تر مورد استفاده قرار گیرند و حرکت دقیقی داشته باشند

بر اساس اندازه ، بخش رصد ترافیک و مشاهده زمین بزرگترین سهم بازار ماهواره های مکعبی را تشکیل می دهد. تحرک زیاد ماهواره های مکعبی به دلیل فشردگی آنها ، آنها را برای مشاهده زمین، از جمله ردیابی پدیده های مختلف مربوط به هوا ایده آل می کنند.
انتظار می رود بازار ماهواره های مکعبی در آمریکای شمالی با توجه به تعداد ماهواره هایی که هر سال راه اندازی می شود و پیش بینی هایی که بر اساس اعلام سازمان ها و شرکت ها برای ارسال ماهواره های مکعبی در سال های آتی است و افزایش تقاضا برای خدمات ماهواره ای از اپراتورهای ماهواره ای و آژانس های دولتی ، شاهد رشد قابل توجهی در دوره ی آتی هستیم. همچنین استفاده روزافزون از ماهواره های مکعبی برای خدمات رصد زمین و کاربری های دولتی و نظامی برخی از عوامل ایجاد بازار در ایالات متحده ، چین ، ژاپن و هند است.

بازیگرهای اصلی بازار ماهواره های مکعبی شامل این شرکت ها میشوند : Planet Labs  در آمریکا، Pumpkin Space Systems در آمریکا، GomSpace در آلمان و Clyde Space  در انگلستان. بیشترین سهم از بازار ماهواره های مکعبی از نظر منطقه ی جغرافیایی متعلق به آمریکای شمالی است و سپس به ترتیب آسیا و اروپا است.

در کل با توجه به گستره ی جغرافیایی و میزان افزایش فعالیت ها و افزایش تقاضای خدمات و همه ی عواملی که مطرح شد اندازه ی بازار ماهواره های مکعبی روند صعودی خواهد داشت که با توجه به نمودار چرخه ی عمر این بازار، در حال حاضرفرصت خوبی برای شرکت های ایرانی است تا وارد این بازار در حال رشد شوند.

2 دیدگاه دربارهٔ «بازار ماهواره های مکعبی»

  1. واقهعا برای من سواله که یک ماهواره کوچک ۳u چطور میتونه کاربرد نظامی داشته باشه؟ چون فکر کنم برای کاربرد نظامی و جاسوسی به دقت بالای دوربین احتیاجه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن